Bagdádský soud odsoudil k trestu smrti tři Francouze za členství v Islámském státu

Bagdádský soud v neděli vynesl rozsudky smrti nad třemi Francouzi za jejich členství v teroristické organizace Islámský stát. Informovala o tom agentura AFP, podle níž byla trojice zadržena v Sýrii a letos v únoru pak s dalšími devíti Francouzi převezena do Iráku. Podle iráckého zákona je možné se proti rozsudku odvolat do 30 dní.

Bagdád Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Bojovník mává vlajkou Islámského státu při přehlídce v Rakce (archivní foto) | Foto: Stringer | Zdroj: Reuters

„Byli odsouzeni k popravě, protože se dokázalo, že byli členy teroristické organizace Islámský stát,“ citovala agentura Reuters pracovníka soudu.

Podle AFP jsou odsouzenými Kévin Gonot, Léonard Lopez a Salim Machoua.

Irácký soud už dříve rozhodl o třech jiných francouzských občanech - Mélině Boughedirové, Djamile Boutoutaouové a Lahcènovi Gueboudjovi. Všichni dostali doživotní tresty, což znamená, že musejí být ve vězení nejméně 20 let.

Nizozemsko vyzývá Radu bezpečnosti OSN, aby vytvořila tribunál pro teroristy Islámského státu

Číst článek

Devět dalších francouzských občanů v Iráku soud ještě čeká. Irácké soudy již nejvyšší trest uložily desítkám džihádistů původem ze zahraničí.

Tři Francouzi

Francie se ještě k nedělnímu rozsudku nevyjádřila, píše BBC, prezident Macron již dříve záležitost nechtěl komentovat. Řekl pouze, že se jedná o domácí věc Iráku. 

Britská stanice BBC přinesla krátké profily tří Francouzů. Kévin Gonot (32 let), původem z jihovýchodní Francie, se měl v Sýrii nejdříve přidat k odnoži Al-Kájdy a až poté k Islámskému státu. V prosinci 2017 ho v Sýrii zadrželi i s jeho matkou, ženou a nevlastním bratrem.

Salim Machou (41 let) měl podle francouzského think-tanku Centre d'Analyse du Terrorisme patřit k buňce teroristů, která útočila v Sýrii a Iráku a plánovala útoky v Paříži a Bruselu. 

Třetí odsouzený Francouz, Léonard Lopez (32 let), původem z Paříže, odcestoval nejdříve do iráckého Mosulu a pak do Sýrie i se svojí ženu a dvěma dětmi.

cha, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme