Bagdádem opět otřásaly bombové útoky

Irácká metropole zažila jeden z nekrvavějších víkendů od počátku americké invaze na jaře 2003. Exploze neutichly ani den poté, co sebevražedný atentátník najel s nákladním automobilem plným výbušnin na bagdádské tržiště a následně ho odpálil. O život přišlo na 135 lidí, dalších více než 300 utrpělo zranění. Nejméně 44 lidí bylo v Bagdádu zabito také dnes. Další lidé umírali po celé zemi.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Násilí v Iráku | Zdroj: ČTK

Exploze auta naplněného výbušninami na autobusovém nádraží v bagdádské čtvrti Báb al-Muazam dnes usmrtila několik lidí a řadu dalších zranila. Výbuchu nálože nastražené proti policejní hlídce podlehla na severu metropole skupina policistů.

Televize Al-Džazíra také informovala, že ve čtvrti Karráda v centru města dopadla na obytný dům minometná střela a zabila matku s dvěma dětmi. Smrt dvou amerických vojáků při bombovém útoku na jejich hlídku oznámilo také velení amerických jednotek.

Premiér Núrí al-Málikí obvinil z odpovědnosti za včerejší a dnešní masakry přívržence popraveného Saddáma Husajna a islámské extremisty. Zároveň obvinil Sýrii, že přes její území přichází do Iráku polovina teroristů. Sýrie obvinění ostře odmítla.

Americké tajné služby připustily, že se stupňující sektářské násilí v Iráku blíží občanské válce. V Británii mezitím vypukl skandál, když se ukázalo, že armáda před několika lety omylem vyslala do bojových operací v Iráku patnáct nezletilých vojáků. To je v rozporu s konvencí OSN o právech dítěte. Při poslaneckých interpelacích to přiznal člen Blairova kabinetu.

Jaromír Janev, Marie Matúšů Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme