Bagdádem otřásl další sebevražedný atentát

Nejméně sedm mrtvých Iráčanů včetně atentátníka si vyžádal pumový útok v centru irácké metropole Bagdádu. Nedaleko tamního stejnojmenného hotelu, který využívají hlavně Američané, vybuchla nálož umístěná v automobilu. Asi dvě desítky lidí byly podle dostupných informací zraněny.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

atentát v Bagdádu | Zdroj: ČTK

Jak vypověděli svědkové, do postranní ulice vedoucí k hotelu Bagdád vjela vysokou rychlostí dvě auta a pokusila se prorazit zátarasy. Nejméně jednomu z vozů se údajně podařilo zábranu překonat, oba automobily ale explodovaly dřív, než dosáhly svého cíle.

"V hotelu Bagdád bydlí 97 procent Američanů, jak civilistů, tak vojáků, a také se říká, že mnoho lidí ze CIA. Nálože vybouchly, někdo se je ještě snažil snad zastavit, to znamená že po těch řidičích se střílelo. Informace o počtu mrtvých se skutečně různí - mluví se o osmi lidech, někdo zase říká 12 lidí," sdělila Radiožurnálu z irácké metropole koordinátorka naší účasti na obnově Iráku Janina Hřebíčková.

Na místě exploze došlo ke dvěma silným požárům. Jak v přímém přenosu ukázala katarská televize Al-Džazíra, k hotelu okamžitě dorazili příslušníci irácké policie a američtí vojáci, kteří uzavřeli celou oblast. Nad místem exploze přelétaly americké bojové vrtulníky.

Za poslední čtyři dny je to druhý útok v iráckém hlavním městě za použití auta s výbušninou. Hřebíčková se domnívá, že atentáty byly záměrně načasovány a souvisejí s nadcházející donátorskou konferencí v Madridu. "Čím víc se bude destabilizovat situace před Madridem, tím méně vlád nebo představitelů velkých obchodních korporací bude ochotno do Iráku investovat."

Kromě atentátu na hotel Bagdád dnes Irák zažil několik dalších incidentů. Před americkou základnou v Tikrítu explodovala bomba a zranila tři americké vojáky. Na severu země, nedaleko Kirkúku, sabotéři zapálili ropu vytékající z ropovodu a čtyři lidi zranil ranní útoku na konvoj se šíitským duchovním v Bagdádu.

Zdenka Turková, Jaromír Janev, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme