USA 0:1 Česko

Bagdádem před 10. výročím invaze otřáslo několik explozí, zahynulo nejméně 50 lidí

Nejméně pět desítek lidí zahynulo při sérii explozí v Bagdádu. Dalších 160 Iráčanů bylo zraněno. Jde zřejmě o násilnosti motivované sporem mezi šíity a sunnity. Média je ale dávají do souvislosti s 10. výročím začátku mezinárodní invaze na Irák, při které byl svržen bývalý prezident Saddám Husajn.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Bagdádem otřáslo několik explozí | Zdroj: Reuters

Nálože dnes v Bagdádu vybuchly v rozmezí jediné hodiny. Terčem byly restaurace, autobusové zastávky a místa, kde se ráno shromažďují dělníci. Jeden automobil s trhavinami explodoval v blízkosti rušného trhu.

K útokům se zatím nikdo nepřihlásil, agentura Reuters ale připomíná, že irácká odnož Al-Káidy už od počátku roku provedla několik útoků a slíbila, že si vezme zpět půdu, kterou Irák ztratil v dlouhé válce s americkými vojáky.

Irácká policie po útocích posílila hlídky v ulicích metropole a znásobila silniční kontroly.

Amerika bilancuje po 10 letech válku v Iráku. Výsledky nejsou radostné

Číst článek

Poslední atentáty souvisejí podle médií s desátým výročím zahájení mezinárodní invaze, která odstavila od moci Saddáma Husajna. I po 10 letech od svržení Husajnovy diktatury Irák stále bojuje s politickou nestabilitou a stupňujícím se napětím mezi šíity, kterých je většina a jsou nyní u moci, a sunnity, kteří vládli za Saddáma Husajna.

Ve válce, kterou většina Američanů po deseti letech považuje za zbytečnou, padlo skoro 4 a půl tisíce jejich vojáků a stovky dalších z jiných koaličních zemí. Iráčanů zemřelo i podle nejkonzervativnějších odhadů hodně přes sto tisíc.

Grafický PROFIL o válce v Iráku, která začala americko-britskou operací Irácká svoboda 20. března 2003 | Foto: ČTK

Zdenka Turková, bre Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme