Bagdádí je naživu, věříme tomu na 99 procent, tvrdí velitel kurdské tajné služby

Vůdce takzvaného Islámského státu Abú Bakr Bagdádí je pravděpodobně stále naživu. Agentuře Reuters to řekl Lahur Talabání z kurdské protiteroristické zpravodajské služby. Podle jeho informací je Bagdádí v syrské Rakce, kterou džihádisté dál okupují. Talabání v té souvislosti připomněl, že terorista unikal tajným službám už v době svého působení v Al-Káidě.

Sulajmáníja Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vůdce teroristického hnutí Islámský stát Abú Bakr Bagdádí na archivním snímku z června 2014.

Vůdce teroristického hnutí Islámský stát Abú Bakr Bagdádí na archivním snímku z června 2014. | Zdroj: ČTK

„Bagdádí je určitě živ, není po smrti. Máme informace, že žije, věříme tomu na 99 procent. Nezapomínejte, že se jeho minulost váže k Al-Káidě v Iráku. Schovává se před tajnými službami, ví, co dělá," prohlásil šéf jedné ze dvou kurdských rozvědek.

O zabití jednoho z nehledanějších teroristů na světě v polovině června informovalo ruské ministerstvo obrany. V červenci pak jeho smrt potvrdil Irák na základě zdrojů ze severoirácké provincie Ninive, kde Bagdádí působil.

Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov dnes přiznal, že Moskva má o Bagdádím „vzájemně si odporující" informace. „Dostávají se k nám protichůdné informace a naše tajné služby je ověřují. Nemáme jisté zprávy," řekl Peskov.

Spojené státy uvedly, že o tom, jestli je Bagdádí naživu, nemají žádné informace. Podle irácké televize Súmaríja smrt svého vůdce potvrdili ale i samotní teroristé.

Nástupce Bagdádího

Irácké federální jednotky nedávno ukončily tříletou vládu Islámského státu v Mosulu. Právě z tohoto iráckého města Bagdádí vyhlásil svůj chalífát. Džihádisté zároveň postupně ztrácejí kontrolu nad syrskou Rakkou, kterou dobyli v lednu 2014.

Ačkoli se hovoří o porážce IS v Iráku i Sýrii, Talabání je k těmto zprávám skeptický. Podle něj IS změní taktiku, i když se potýká se zhoršenou morálkou svých lidí. Porazit tuto organizaci podle něj potrvá ještě tři čtyři roky. Skupina pak podle něj přejde do režimu povstalecké organizace.

Arabské zdroje uvádějí, že jako nejpravděpodobnější příští vůdce IS připadá v úvahu nynější velitel oddílů IS v Libyi Tunisan Džaláladdín Túnisí, který byl Bagdádímu blízký.

Lukáš Matoška, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme