'Bagdádí není Stalin.' Vojenští analytici vysvětlují, proč by smrt vůdce Islámský stát nezastavila

Moskva, a nově i syrské a irácké zdroje tvrdí, že vůdce tzv. Islámského státu Bagdádí je mrtev. Washington zatím tuto informaci nepotvrdil. Navíc zatím nejsou žádné hmotné důkazy. Podle odborníků by ale ani smrt vůdce organizaci nezastavila.

Tento článek je více než rok starý.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vůdce teroristického hnutí Islámský stát Abú Bakr Bagdádí na archivním snímku z června 2014.

Vůdce teroristického hnutí Islámský stát Abú Bakr Bagdádí na archivním snímku z června 2014. | Zdroj: ČTK

Irácká televizní stanice Súmaríja v úterý informovala, že vůdce takzvaného Islámského státu Abú Bakr Bagdádí je mrtev. Televize to uvedla s odvoláním na zdroj z provincie Ninive. Tento údaj později agentuře Reuters potvrdila také exilová Syrská organizace pro lidská práva. Bílý dům ale říká, že takový údaj nemá.

O smrti lídra Islámského státu hovořila už minulý měsíc Moskva, ani její zprávu ale jiné zdroje nepotvrdily.

Ani hlava, ani otisky 

„Vždycky se ale ukázalo, že to byly falešné zprávy. Teď už tomu mám sklon spíše věřit, protože jsou si tím ruské zdroje skutečně jisté a přicházejí zprávy ze zdrojů přímo v Sýrii a Iráku. Údajně i Islámský stát to připustil, Abú Bakr Bagdádí se navíc nějakou dobu neobjevil na veřejnosti,” upozorňuje vojenský analytik Lukáš Visingr na to, že informace o smrti vůdce Islámského státu se za poslední roky objevily několikrát.

„Nikdo zatím neukázal mrtvolu Bagdádího, předpokládám, že nejsou dosažitelné jeho otisky prstů a scan očí. Už za starých časů se velkým politickým jménům sekala hlava a vystavovala se.“

Martin Koller (vojenský analytik)

Podle vojenského experta Martin Kollera je podstatné, že jde o zprostředkované zprávy. „Nikdo zatím neukázal mrtvolu Bagdádího, předpokládám, že nejsou dosažitelné jeho otisky prstů a scan očí. Už za starých časů se velkým politickým jménům sekala hlava a vystavovala se. Je to brutální, ale bylo jasné, že se o někoho jedná. Problém je, že máme zprávu, že někdo někomu řekl, že mu někdo řekl, že je Bagdádí mrtvý,” říká analytik, který informaci věří na 50 procent.

„Nelze vyloučit, že byl Bagdádí skutečně zabit, třeba i náhodou. Na druhé straně nelze popřít možnost, že Bagdádí prostě ustoupil do stínu a objeví se někde jinde, třeba pod jiným jménem,” dodává Koller. 

Pod různými vlajkami a vůdci 

Oba analytici poukazují na fakt, že smrt lídra Islámského státu nemusí znamenat jeho konec. „Islámský stát není hierarchická pyramidální struktura, ve které by Bagdádí řídil takřka všechno, jako svého času Stalin v Sovětském svazu. Islámský stát byl od začátku vytvořený jako organizace, která má sice nějaké jádro, ale kolem které funguje obrovská spousta takzvaných provincií, víceméně autonomně fungujících oblastí,” vysvětluje Visingr. 

„Bojujeme tady s totalitní, agresivní a nenávistnou ideologií, která se bude neustále objevovat pod různými názvy, vlajkami a vůdci, dokud ji opravdu definitivně nezadupeme do země,” dodává.  

Hitler, Stalin, Napoleon

„Bojujeme tady s totalitní, agresivní a nenávistnou ideologií, která se bude neustále objevovat pod různými názvy, vlajkami a vůdci, dokud ji opravdu definitivně nezadupeme do země.“

Lukáš Visingr (vojenský analytik)

Moskva minulý měsíc uvedla, že to její vojáci koncem května Bagdádího usmrtili. Jasný důkaz Rusové neposkytli. Podle Kollera jde vždy o dobrý reklamní tah.

„Je to stejný reklamní tah, jako když Američané zabili Usámu bin Ládina. Posiluje to mediální povědomí o tom, že tohle má být ta strana, která zvítězila v boji s Islámským státem. Do určité míry mě udivuje fakt, že když dotyčného ideového vůdce teroristů zabili, že jej také neodtáhli, aby ho mohli ukázat,” říká Koller. 

„Je možné že má Bagdádí dvojníky. Stačí si vzpomenout, kolik měli různí ideoví vůdci dvojníků, ať to byl Hitler, Stalin nebo Napoleon. Problém je v tom, že Bagdádího nelze ani řádně identifikovat,” dodává.

Renata Kropáčková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme