Bagdádího podle deníku Washington Post zradil ‚krtek‘, který ho doprovázel po utajených lokacích

K Abú Bakru Bagdádímu dovedl Američany informátor z nejbližšího okolí vůdce Islámského státu. Podle amerického deníku The Washington Post se proti Bagdádímu postavil bývalý člen Islámského státu, který mu nejprve pomáhal s útěkem. A to až do domu, kde Bagdádí nakonec zemřel. Americká vláda oficiálně podíl informátora na akci nepotvrdila.

Washington Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Abú Bakr Bagdádí zemřel v tunelu pod domem, ve kterém se ukrýval (ilustrační foto). | Zdroj: Fotobanka Profimedia

Informátor, deníkem The Washington Post identifikovaný pouze jako sunnitský Arab, americké armádě poskytl detailní informace o Bagdádího posledním úkrytu. Vojákům se tak do rukou dostal popis systému tunelů pod budovou, plány jednotlivých pokojů nebo počet přítomných strážců.

Příběh o dopadení nejhledanějšího teroristy. USA Bagdádího identifikovaly díky spodnímu prádlu

Číst článek

Při akci amerických speciálních jednotek byl informátor prý přítomen přímo v budově. Američané ho ze Sýrie odvezli i s jeho rodinou o dva dny později.

Informátor podle listu sám kontaktoval arabsko-kurdské jednotky Syrských demokratických sil s tím, že se chce proti Islámskému státu otočit. Kurdské velení ho mělo následně odkázat na americkou armádu.

Právě díky informátorům pracujícím pro Syrské demokratické síly získali Američané Bagdádího osobní věci, včetně spodního prádla, ze kterých odebrali vzorky DNA sloužící k následné identifikaci jeho těla.

Podle velitele Syrských demokratických sil Mazlúma Kobáního Bagdádího osobní věci získal Bagdádího „bezpečnostní poradce“.

Muže k přechodu na druhou stranu barikády podle listu motivovala smrt členů jeho rodiny, kteří zemřeli právě při útoku Islámského státu.

Americká vláda odmítla informaci o takzvaném „krtkovi“, tedy informátorovi působícím uvnitř nepřátelské organizace, komentovat. Podle oficiálního stanoviska se na akci, při které Bagdádí zemřel, podíleli pouze občané Spojených států.

Považovat po smrti Bagdádího Islámský stát za vyřízený je scestné, říká komentátor

Číst článek

S rodinou k lékaři

Informátor patřil do Bagdádího nejbližšího okolí. Kromě toho, že mu asistoval při přesunech mezi úkryty, doprovázel také jeho rodinu při cestách k lékaři.

Zdroje amerického deníku, které pocházejí z vrchních pater americké armády, informátora popsaly – co se služby pro Kurdy týče – jako zapáleného pro věc, dokonce entuziastického“. Přesto ho Bagdádího okolí do poslední chvíle z ničeho nepodezíralo.

Podle amerického deníku nyní informátor mimo jiné získá finanční odměnu ve výši 25 milionů dolarů (asi 574 milionů korun), případně její část, která byla na Bagdádího hlavu vypsána.

Abú Bakr Bagdádí zemřel 26. října 2019 při akci amerických speciálních jednotek v jednom z jeho úkrytů nedaleko Idlíbu. Odpálil se pomocí pásu s výbušninou, který nosil kolem pasu. Stalo se tak v tunelu pod domem poté, co jej vojáci zahnali do rohu. Spolu s Bagdádím v tunelu zemřely také jeho tři děti.

zit, luc Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme