Hurikán Dorian zabil na Bahamách sedm lidí. Telefony nefungují, příbuzní se hledají i na twitteru

Nejméně sedm mrtvých si už na Bahamách vyžádal hurikán Dorian, který se nad karibským souostrovím držel tři dny. Podle zpravodajského serveru BBC News to oznámil bahamský premiér Hubert Minnis s tím, že počet obětí patrně dál poroste. Bouře se nyní přesunula nad moře a míří podél pobřeží amerického státu Florida na sever.

Nassau Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejhůře postiženy byly bahamské ostrovy Abaco a Great Bahama, které obývá asi 70 tisíc lidí a které jsou známými turistickými letovisky s golfovými hřišti a luxusními hotelovými komplexy. Na leteckých záběrech z ostrovů jsou patrné domy se strhanými střechami a spadlými zdmi, převržená auta a lodě a zatopené čtvrti měst s plovoucími troskami.

Hurikán Dorian si na Bahamách vyžádal nejméně pět obětí, nyní míří na pobřeží Floridy

Číst článek

Dorian udeřil na sever Baham o víkendu jako hurikán nejvyššího, pátého stupně. Nad souostrovím živel zeslábl na druhý stupeň s větrem o rychlosti 168 kilometrů v hodině, rozšířil se ale co do objemu, a to až na téměř 100 kilometrů od středu.

Během následujících hodin budou dopady bouře pociťovat obyvatelé amerického státu Florida – oko hurikánu se ve středu dopoledne SELČ nacházelo 144 kilometrů východně od floridského města Daytona Beach.

Následně bude živel postupovat podél východního pobřeží USA směrem ke státům Georgia, Jižní a Severní Karolína. Jeho síla zůstane podle předpovědí příští dva dny stejná. Stát Florida už předtím nařídil evakuaci asi milionu lidí. Dalším statisícům to doporučily úřady právě v Georgii a Severní a Jižní Karolíně. I kdyby se hurikán vůbec nedostal nad pevninu, způsobí podle amerického Národního centra pro hurikány vážné povodně a bouře tak dál ohrožuje lidské životy. Dálnice v oblasti se proměnily v jednosměrky mířící od pobřeží. Zrušené byly stovky letů.

Bez telefonního spojení

Světový program pro výživu uvedl, že na bahamských ostrovech Abaco bude potřebovat potravinovou pomoc pravděpodobně přes 14 tisíc lidí a na ostrově Grand Bahama dalších více než 45 tisíc osob. Mezinárodní výbor Červeného kříže odhadl počet zcela zničených nebo těžce poškozených domů na 13 tisíc.

V Jižní Karolíně a Georgii kvůli hurikánu Dorian evakuují téměř milion lidí

Číst článek

Agentura USA pro mezinárodní rozvoj na twitteru sdělila, že do postižených oblastí dopravuje letecky nejnutnější humanitární pomoc, včetně igelitových plachet, hygienických balíčků a kanystrů s vodou. Americká pobřežní stráž, britské královské námořnictvo a soukromé humanitární organizace zahájily dodávky potravin a léků do oblasti.

Záchranáři mezitím evakuují lidi odříznuté od okolí záplavovými vodami. Podle agentury AP k tomu používají čluny, vodní skútry a na jednom místě dokonce i velký buldozer s rypadlem, v němž byla do bezpečí dopravena skupina dětí a dospělých.

Plný rozsah zkázy na Bahamách stále není známý, také proto, že na postiženém území nefunguje telefonické spojení. Obyvatelé souostroví na sociálních sítích zveřejňují seznamy pohřešovaných, s nimiž se jim nepodařilo navázat kontakt.

‚Modlete se za nás‘

Na jedné z videonahrávek zveřejněných na twitteru je vidět, jak záplavové vody stoupají uvnitř dvoupatrového domu, kde v místnostech plave pohovka a další nábytek. Na jiné nahrávce se lidé snaží přeplavat z jednoho zatopeného domu k druhému.

Hurikán Dorian zesílil na čtvrtý stupeň nebezpečnosti z pěti. Na Floridě začne povinná evakuace v neděli

Číst článek

Na dalším videu mladá žena opakovaně žádá: „Prosím, modlete se za nás.“ Střecha jejího domu je stržená a ona se snaží ochránit před vichrem a deštěm své čtyřměsíční dítě.

Humanitární pracovnice Lia Headová-Rigbyová působící na Bahamách prohlásila, že její zástupce na ostrovech Abaco má informace o mnohem větším počtu mrtvých, než uvádějí oficiální údaje. „Ostrovy Abaco jsou naprosto zdevastované. Je to hotová apokalypsa. Nelze tady mluvit o obnově postižených území, tady se bude muset začít od úplného začátku.“

Bahamský premiér Hubert Minnis na základě předběžných zpráv popsal následky hurikánu na ostrovech Abaco jako bezprecedentní. Mluvil o jedné z největších krizí v historii země. „Fotky a videa, které vidíme, jsou srdcervoucí. Národní garda Spojených států je na místě a zachránila spoustu zraněných.“

kla, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme