‚Čekají nás náročné měsíce.‘ Bahamský konzulát v USA je plný darů, nosí je jednotlivci i organizace

Na hurikánem Dorian zničené Bahamy proudí pomoc z celého světa. Kromě humanitárních organizací nebo cizích vlád se ji snaží organizovat i bahamské úřady. Vedle finanční sbírky pořádají i ty materiální, jednu z nich na dohled Bílému domu. Bahamský generální konzulát ve Washingtonu zaplavili svými dary Američani i komunita amerických Bahamců.

Od zpravodaje z místa Washington Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Mladý brigádník táhne z garáží vozík s balenou vodou, toaletním papírem a čisticími prostředky a jeho kolegyně Jady mi ukazuje místnost s dětskými potřebami, plenami či mýdlem.

Zatajování počtu obětí? Bahamské úřady čelí po hurikánu Dorian kritice místních

Číst článek

Kam se na generálním konzulátu Baham tady ve Washingtonu podíváte, tam leží krabice či pytle s humanitární pomocí. Z kanceláří a zasedacích místností se stala skladiště.

Šéf úřadu Theo Neilly mi ukazuje e-mail od nadřízených z bahamské vlády. Poslali mu nejnovější seznam věcí, které jsou na zničených ostrovech Abaco a Grand Bahama nejvíc potřeba. Voda, instantní nudle a polévky, dětské kaše, repelenty… Položek jsou desítky a desítky.

„Jsme vděční, že lidé přicházejí. Dary nosí jak jednotlivci, tak organizace. My ty věci třídíme, svážíme do Miami a odtamtud lodí na Bahamy. Kromě toho se nám hlásí také dobrovolníci, které propojujeme s humanitárními organizacemi na místě,“ vysvětluje.

„Když vidíte, co všechno je zničené, je jasné, že nás čekají náročné měsíce. Naši lidé budou potřebovat pomoc nejen zítra a za týden, ale dlouhodobě. Více než 40 tisíc lidí se ocitlo bez domova,“ dodává Neilly.

Generální konzul Baham ve Washingtonu Theo Neilly. | Foto: Jan Kaliba | Zdroj: Český rozhlas

Každý na konzulátu dělá, co je zrovna potřeba. Theo Neilly se stará hlavně o to, aby na všechny nabídky pomoci z Baham někdo odpověděl.

Ostrovy pro turisty

„Taky se snažíme připomínat, že Bahamy jsou stále otevřené turistům. Zasaženy byly dva ostrovy, na ostatních jde život normálně dál a tohle je ideální doba, kdy k nám můžete přijet na dovolenou. Nebo i na ty dva zničené ostrovy jako dobrovolníci. Přijímáme také finanční dary, ministerstvo turistiky zřídilo zvláštní fond, ale přispět můžete i jakékoli humanitární organizaci, které věříte, působí jich u nás hodně,“ připomíná.

Na takový živel se nedalo připravit. Popadaly i silné konstrukce, říká o hurikánu Bahamka žijící v USA

Číst článek

Theo Neilly za bahamskou vládu naopak varuje před menšími veřejnými sbírkami, u kterých bahamské úřady nestíhají ověřovat důvěryhodnost a zaručit, že se peníze dostanou k lidem, kteří je potřebují a do kterých se bahamský konzul dovede snadno vcítit.

„Jako teenager jsem zažil hurikán, při kterém naše rodina přišla úplně o všechno, a naše městečko bylo z osmdesáti procent zničeno. Takže si dovedu představit, čím si naši lidé teď procházejí a jak je to zničující fyzicky i emocionálně. Ale taky díky tomu zážitku vím, že se z toho zase zvedneme a postavíme všechno znova. To vědomí mě povzbuzuje, jsem optimista a soustředím se na svou práci,“ říká.

To taky trochu vysvětluje, proč v sídle bahamského konzulátu nevládne pohřební nálada, ale spíš karibské úsměvy a uvolněnost.

Jan Kaliba Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme