Bahamy mohou vydat Koženého do USA
Bahamy mohou vydat Viktora Koženého kvůli obvinění z korupce v Ázerbájdžánu do Spojených států. Konečný verdikt dnes vynesla při závěrečném jednání soudkyně v bahamském hlavním městě Nassau. Více než čtyři měsíce trvající proces se netýkal české žádosti o vydání Koženého.
Soudkyně rozhodla, že Kožený má být vydán kvůli obvinění z korupce při privatizaci ázerbájdžánského ropného průmyslu.
V USA je bývalý český občan, nyní irský finančník obžalován mimo jiné i z praní špinavých peněz, to ale jako důvod vydání neuznala. Kožený i nadále zůstává ve vazbě.
Advokát Koženého i prokurátor se k celému případu vyjádří před stejným soudem v úterý 27. června. Obviněný podnikatel ale už dříve ČTK v Nassau řekl, že se odvolá. Kvůli složitému odvolacímu procesu může definitivní rozhodnutí a případné vydání obviněného do USA přijít až za několik měsíců.
Výsledek procesu bere Kožený "jako výhru", řekl dnes bezprostředně po opuštění soudní místnosti ČTK. "Co se týče praní peněz, to bylo naprosto nepodložené. A ta další obvinění také, takže je jednoznačné, že vyhraji. Americký zákon je jednoznačně v můj prospěch, že se na mě nevztahuje. Když budu vydán, tak to vyhraji v Americe," prohlásil při eskortě zpět do soudní cely.
O vydání Koženého žádají Spojené státy kvůli obžalobě z praní špinavých peněz, spiknutí a korupci při privatizaci ázerbájdžánské ropné společnosti Socar, k níž měl ve druhé polovině 90. let údajně použít peníze amerických investorů. Ve Spojených státech mu hrozí trest vězení ve výši 25 let.
Soudkyně se při odůvodnění verdiktu opřela mimo jiné o mezinárodní smlouvy, k nimž se Bahamy zavázaly. Z meziamerické protikorupční konvence podle ní vyplývá, že státy musejí postihovat veškeré projevy úplatkářství. Obhajoba ale během procesu namítala, že tato smlouva vstoupila v platnost až v roce 2000, tedy až potom, co Kožený žalované skutky údajně spáchal.
O vydání svého bývalého občana, který vstoupil do finančního světa na počátku 90. let při československé kuponové privatizaci, žádá i Česká republika. Ve své někdejší vlasti je dvaačtyřicetiletý zakladatel a bývalý prezident harvardských privatizačních fondů stíhán za podíl na údajných podvodech se škodou 13,6 miliardy korun. Tato obvinění Kožený označuje za politicky motivovaná.
O odvolání bude nyní rozhodovat bahamský soud vyššího stupně. Zatím ale není známo, kdy to bude. Celý případ může skončit u nejvyšší soudní instance, kterou je královská Tajná rada v Londýně, neboť formální hlavou státu je na Bahamách britská panovnice Alžběta II.