Bahrajn čekají reformy. Slíbil je král v reakci na zprávu o potlačování nepokojů

Bahrajnský král přislíbil reformy. Reagoval tak na zprávu bahrajnské nezávislé komise o okolnostech únorových a březnových zásahů proti odpůrcům vlády. Komise došla k závěru, že úřady použily proti demonstrantům nepřiměřenou sílu. Během protivládních protestů zahynulo 35 lidí, přes šestnáct set dalších bylo zatčeno a někteří z nich byli podle komise mučeni.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Při nepokojích v Bahrajnu už bylo zraněno přes 200 lidí

Při nepokojích v Bahrajnu už bylo zraněno přes 200 lidí | Zdroj: ČTK

Bahrajnský král Hamad bin Ísá Chalífa prohlásil, že tak bolestné události už se nesmí opakovat. „Poučíme se z toho, pomůže nám to uskutečnit pozitivní změny," řekl bahrajnský král.

Zpráva bahrajnské nezávislé komise má asi 500 stran. Pokrývá násilný vývoj protestů na začátku letošního roku v Bahrajnu. Vláda proti demonstrantům velmi tvrdě zakročila a o život přišlo 35 lidí.

Přehrát

00:00 / 00:00

O situaci v Bahrajnu jsme Na Rádiu Česko mluvili s blízkovýchodním zpravodajem ČRo Břetislavem Turečkem.

Jak na Rádiu Česko připomněl blízkovýchodní zpravodaj ČRo Břetislav Tureček, podstatné je, že zpráva konstatuje, že docházelo k velmi brutálnímu potírání opozice. Jako vytahování zraněných aktivistů z nemocnic, noční razie do domů předpokládaných odpůrců vlády, mučení lidí, brutálního bití železnými tyčemi, mučení elektrickými šoky a podobně.

Bahrajn je první z arabských zemí, která sama vyšetřovala nepokoje ve vlastní zemi a přišla s otevřenou zprávou, tedy nikoli na základě nátlaku ze zahraničí. Jak zpravodaj připomněl, vyšetřovací komise byla mezinárodní a předsedal ji egyptsko-americký právník Cherif Bassiouni. Opozice ale poukazuje, že ve zprávě chybějí určité věci, například tam nejsou konkrétní jména viníků. Což vyvolává obavy, že to skončí pod kobercem.

Tomáš Pavlíček, bre Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme