Bahrajn chce vyslat do Washingtonu židovskou velvyslankyni

Bahrajn se možná stane první arabskou zemí, která pošle do Washingtonu židovského velvyslance. Funkci ambasadora bude s velkou pravděpodobností zastávat Hudá Nunuová, která už působí v králově poradním sboru a patří k prominentním postavám ropné monarchie. O jejím chystaném jmenování napsal jako první deník Šark al-Avsat, teď už se záležitost stává mezinárodní událostí.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Moderní Manáma | Foto: cs.wikipedia.org

Na Bahrajnu žije asi milión lidí a mezi nimi je pouze padesátka židů. To, že právě jeden z příslušníků této komunity míří na tak vlivný post, má dvě vysvětlení.

Jeden tábor tvrdí, že jmenovat ženu a navíc židovku je vynikající marketinkový tah, který ukáže Bahrajn jako osvícenou prozápadní zemi. Druzí připomínají, že Hudá Nunuová má prostě špičkové vzdělání, vedla komisi pro lidská práva a patří k předním osobnostem ostrovního království.

Většina Židů přišla na Bahrajn z území dnešního Iráku a Íránu v 19. století. V době zakládání Izraele před šedesáti lety jich ale zase hodně emigrovalo, často právě do nového židovského státu.

Břetislav Tureček Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme