Bahrajnský král vrátil občanství 551 lidem, ztratili ho kvůli obviněním z terorismu či kritice režimu

Bahrajnský král Hamad bin Ísá Chalífa nařídil vrátit občanství 551 lidem, kteří o něj přišli při soudních procesech. Oznámila to v neděli bahrajnská agentura BNA. V Bahrajnu bylo k vysokým trestům za terorismus či účast na protirežimních protestech odsouzeno mnoho lidí. Často patří ke komunitě šíitů. Země je za praxi odnímání občanství kritizována.

Manáma Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Hlavní město Bahrajnu, Manáma. | Foto: Hamad I Mohammed | Zdroj: Reuters

V Bahrajnském království žije asi 1,4 milionu obyvatel, z nichž většinu tvoří šíité. U moci je ale sunnitská dynastie Chalífů.

Špionáž pro Katar. Vůdce bahrajnské opozice Salmána poslal soud na doživotí do vězení

Číst článek

Podle aktivistů bojujících za lidská práva jsou šíité v této konstituční monarchii terčem systematického pronásledování. Vládnoucí klan to popírá a z rozdmýchávání nepokojů viní Írán.

Panovník může zrušit soudní rozhodnutí. Ochránci lidských práv odhadují, že o občanství v rámci procesů od roku 2012 přišlo 990 lidí, z nichž většina byli šíité. 

Zatím poslední proces, při němž lidé přišli o občanství, se konal tento týden a soud rozhodl odejmout občanství 138 lidem. Obviněni byli z teroristických činů. Šlo o vůbec největší skupinu potrestanou tímto verdiktem v jediném procesu.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme