Bahrajn opouštějí občané západních států

Britové působící v Bahrajnu by se dnes měli pokusit opustit tuto zemi. Vyzvalo je k tomu britské ministerstvo zahraničí v reakci na stupňující se nepokoje v ostrovním státě. Pro Brity, kterým se nepodaří dostat pryč komerčními spoji, vypraví Londýn zvláštní letadla. Také Spojené státy už nabídly možnost odjezdu rodinám diplomatů a zaměstnanců americké vojenské základny v Bahrajnu. Tato země patří ke klíčovým oporám amerického vlivu v oblasti Perského zálivu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Protestující mladík je přemožen slzným plynem v bahrajnské Manámě | Foto: ČTK/AP, Hasan Jamali

Ve středu zahynulo dalších šest lidí a britské úřady své občany žijící v Bahrajnu vyzvaly, aby nevycházeli na ulici. Režim krále Hamada si k potlačení protestů pozval stovky vojáků z okolních monarchií.

Spojené státy mají v Bahrajnu základnu námořnictva. Její velení odmítá spekulace, že se očekává kolaps bahrajnského režimu a že se tedy základna postupně úplně vyklízí.

Americká ministryně zahraničí Hillary Clintonová pokárala bahrajnské vedení i jeho arabské spojence, že na protesty reagují silou. Deník Washington Post ale upozorňuje, že jde o daleko shovívavější přístup, než Američané zvolili vůči režimům v Egyptě nebo v Libyi. Tam otevřeně podpořili opozici.

Břetislav Tureček, Michal Šenk Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme