Bahrajnská armáda rozehnala demonstranty, čtyři lidé zahynuli

Bahrajnské ozbrojené síly zaútočily na protivládní demonstranty a vytlačily je z jejich protestních táborů. Podle dostupných zpráv při pouličních bojích v Manámě zahynuli tři opoziční aktivisté a tři policisté.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nepokoje v bahrajsnkém hlavním městě Manáma | Zdroj: ČTK

Někteří aktivisté tvrdí, že vládní síly útočily i z vrtulníků. Zatím není jasné, jestli se do zásahu proti demonstrantům zapojily také zahraniční jednotky, které si pozval na pomoc bahrajnský král Hamad.

Od úterý platí na Bahrajnu výjimečný stav, který vládě uvolnil ruce k potlačení protestního hnutí. Už v pondělí do země přijely stovky saúdskoarabských vojáků a policistů ze Spojených arabských emirátů.

Demonstranti už déle než měsíc požadují rozšíření politických svobod, stále častěji ale zaznívají výzvy k sesazení krále a vyhlášení republiky.

Na Bahrajnu mají základnu Spojené státy a ostrovní monarchie patří k opěrným bodům americké politiky v Perském zálivu. Spojené státy zatím pouze vyzývají ke zdrženlivosti a invazi zahraničních vojáků nijak nehodnotily. Bahrajnská opozice ji označuje za okupaci.

Břetislav Tureček, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme