Bajkalské jezero bude čistější. Rusko uzavře celulózku na jeho březích

Ruský premiér Dmitrij Medveděv rozhodl o definitivní likvidaci celulózky na Bajkalu. Proces potrvá několik let a vyžádá si miliardové náklady. Továrna má za sebou dlouhou historii, během které bylo životní prostředí tím posledním, co by někoho zajímalo.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Bajkalské jezero

Bajkalské jezero | Foto: Petr Jansa

Bajkalský kombinát celulózy a papíru, gigantická socialistická stavba, se nachází přímo na břehu nejhlubšího jezera na světě.

Postavili ho v roce 1966 a už tehdy to rozhodnutí vyvolalo kritiku vědců. Celulózka fungovala přes 50 let, vyráběla 200 tisíc tun celulózy ročně, a téměř po celou tuto dobu chrlila odpad do vod Bajkalu.

Přehrát

00:00 / 00:00

Podrobnosti o likvidaci jedné z největších celulózek v Rusku, která léta znečišťovala Bajkál, zjišťoval zpravodaj ČRo v Rusku Martin Dorazín.

V roce 2008 převedli technologii do uzavřeného cyklu šetrného k přírodě. Náklady na výrobu ale kvůli tomu stouply natolik, že kombinát zbankrotoval. Po dvou letech sice činnost obnovil, vláda přesto nakonec rozhodla, že na březích unikátního jezera nemá co dělat.

„Není už cesty zpět, čeká nás obrovská práce. Jednak musíme vyčistit terén a zadruhé, musíme to vysvětlit zaměstnancům kombinátu. Musíme jim vytvořit nová pracovní místa a zajistit normální platy,“ řekl premiér Dmitrij Medveděv.

Na existenci kombinátu závisí patnáctitisícové městečko Bajkalsk na jižním břehu jezera. Nové zaměstnání by jeho obyvatelé mohli najít při likvidaci celulózky, odstraňování ekologické zátěže a později při budování rekreační zóny.

„Nechceme, aby to dopadlo tak, že si lidé řeknou: Kombinát možná působil škody, ale fungoval a zaručoval nám práci. A když ho zavřou, bude to sice pro ekologii dobře, ale pro nás špatně,“ prohlásil šéf ruské vlády.

Medveděv chce proto ze státního rozpočtu vyčlenit postupně až jednu miliardu eur na revitalizaci téměř osmi set hektarů půdy, která patřila celulózce. Očistný proces má trvat několik let.

Martin Dorazín Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme