Bajkonurský rituál před startem do kosmu

Od roku 1961, kdy se ruský kosmonaut Jurij Gagarin stal prvním člověkem ve vesmíru, sledují jeho pověrčiví krajané jeho příklad a před každou kosmickou misí zhlédnou určitý film a vykonají potřebu v pustině. Americko-ruská posádka, která má zítra z kazašského Bajkonoru odstartovat k Mezinárodní kosmické stanici, nemá v úmyslu tento rituál měnit.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

V předvečer historického obletu země Gagarin zhlédl klasický sovětský film Bílé slunce pouště. Legenda vypráví, že když se druhý den ráno blížil k raketě Vostok 1, ucítil nutkání. Vystoupil z autobusu a skrze trubici ve skafandru vykonal svou potřebu u jednoho ze zadních kol vozidla.

Od té doby všichni kosmonauti obou pohlaví lpí na této tradici. "Proč bychom měli porušovat tradici? Není pochyb, že v budoucnu vzniknou ještě další tradice, ale musíme se držet těch starých," prohlásil Jurij Gidzenko, pilot kosmické lodi Sojuz, která odstartuje k Mezinárodní stanici.

Velitel této první čtyřměsíční mise Američan William Shepherd řekl, že ani on nehodlá pokoušet osud. "Film jsme viděli v šest hodin ráno. A když se zítra zastavíme, nebudu při tom chybět," řekl Shepherd.

Milan Kopp Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme