Balet Národního divadla triumfoval v Izraeli

Přeneseme se do Izraele a zároveň zůstaneme tak trochu i doma. Balet Národního divadla navštívil stát Izrael a získal si srdce Izraelců. A dokázal, že baletem nebo lépe řečeno moderním výrazový tancem lze vyjádřit téměř vše. Přímo na místě v izraelském Tel Avivu natáčel zpravodaj Českého rozhlasu Jaromír Janev.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Z baletu Rudá Giselle | Foto: Národní divadlo Brno

Jestli si myslíte, že nemáte pro balet buňky, pak jste na omylu,. Já jsem laik, ale to, co předvedli členové souboru baletu Národního divadla v Praze v Tel Avivu, to překonalo všechna očekávání.

Tanečníci, ale i hudba, kostýmy a světla doslova uchvátili návštěvníky jejich představení. Pro letošek každoročního festivalu moderního tance zvolil umělecký šéf baletu Národního divadla Petr Zuska tři taneční kreace. Jedna měla v díle legendy českého a světového baletu Jiřího Kiliána ukázat pohyby lidského těla. Povedlo se.

Druhý autorský tanec Petra Zusky a jeho taneční partnerky znázornil všechny fáze vztahu Muže a ženy - zamilování, oddanost, lásku v tom pravém slova smyslu ale také vztek a hněv v řekněme italském manželství Diváci tady byli zasažení tím, jak autor vystihl tancem realitu partnerského vztahu

Ale úplně nejvíc zasáhla izraelské návštěvníky tanečni kreace Mariin sen. Žena je obletována čtyřmi muži. A těší jí to. Ale to, co co zažije jakoby ve snu, předčí její očekávání. Muži tančí v ženských sukních a dvoří se jí. S tím pravým se žena ve snu sblíží. Tento kus je zároveň tak trochu baletní veselohrou a tanečníci si to jaksepatří užili.

Nechyběl kus erotiky, když se na závěr objevili tanečníci nazí a ženské obecenstvo vidělo jejich vypracovaná záda a pozadí a hlavní ženskou představitelku zase mužští diváci v negližé.

Po všech třech vystoupeních nebral potlesk konce. Diváci si stále vytleskávali české tančníky a tanečnice. Jeden izraelský milovník tance a baletu pro Český rozhlas řekl: "Excellent. Formidable."

Jaký názor na to měl Petr Zuska? "Mám z toho docela dobrý pocit, bylo vidět, že diváci reagovali a že se jim to líbilo, a to je pro tanečníky vždycky to nejvyšší ocenění." A jeho tanečníci a tanečnice? "Bylo vidět, že se to divákům líbilo. Takže my z toho máme dobrý pocit. Jen bylo těžké, že je tu takové vedro, takže je z toho člověk hodně unavený."

A jak vidí umělecký šéf baletu Národního divadla Izrael v současnosti? "Ta emoce, kterou jsem měl, je ještě větší, než to, co jsem slyšel od lidí, kteří mi Izrael doporučovali, mně se tu hrozně líbí a já bych to každému doporučil, aby sem přijel třeba na dovolenou. Je tu krásně v každou roční dobu."

Jaromír Janev Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme