Letiště na Bali už je v provozu. 120 000 turistů, kteří na ostrově uvízli, může odletět domů

Po třech dnech byl ve středu odpoledne místního času (ráno středoevropského času) obnoven provoz na mezinárodním letišti na indonéském ostrově Bali. Letiště bylo uzavřeno kvůli popelu ze sopky Agung. Na ostrově kvůli uzavírce uvízlo až 120 000 turistů, uvedla agentura AFP. Otevření dopravního uzlu umožnila skutečnost, že oblaka popela změnila směr. V oblasti však stále platí nejvyšší stupeň varování před případnou velkou erupcí.

Jakarta Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Žena v prozatímním táboře pro evakuované na Bali | Foto: Firdia Lisnawati | Zdroj: ČTK/AP

Letiště v balijské metropoli Denpasaru denně odbaví nejméně 5000 zahraničních turistů a 15 0000 až 20 000 domácích návštěvníků. Důvodem jeho uzavření byl sopečný popílek, který může letadlům poškodit motory.

Svědectví Čecha z Bali: Některým hotelům chybí zaměstnanci, žádají nás o pomoc s vařením

Číst článek

„Situaci stále bedlivě sledujeme," řekl AFP mluvčí letiště. Nevyloučil, že letiště bude opět uzavřeno, pokud vítr nebude foukat příznivým směrem.

Sopka Agung se probudila v září po více než 50 letech. Od víkendu chrlí oblaka bílého a šedého popela do výšky několika tisíc metrů a z kráteru se řine takzvaný bahnotok či lahar, tedy směs sopečného popela, úlomků ztuhlé lávy a velkého množství vody. Evakuováno bylo asi 40 000 lidí z okolí sopky, desítky tisíc dalších ale i přes výzvy úřadů zůstávají na místě.

Odborníci upozorňují, že sopka se chová podobně jako při výbuchu v roce 1963, kdy zahynulo asi 1100 lidí. Podle agentury AP ale není jasné, jak silná případná erupce bude nebo jak dlouho potrvá.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme