Sopka Agung stále chrlí popel, letiště na Bali zůstane zavřené přinejmenším ještě 24 hodin
Indonéské úřady v úterý o dalších 24 hodin prodloužily uzavření mezinárodního letiště na ostrově Bali, a to kvůli popelu z erupce sopky Agung. Letiště by mělo být opět otevřeno 29. listopadu kolem 7.00 místního času. Podle letiště se sopečný popel dál šíří. Zrušených letů je přibližně 400 – jak na ostrov Bali, tak z něj. „I náš let z Bali byl zrušený,“ informuje přímo z Bali reportérka Radiožurnálu Tereza Chlubná.
Popel ze sopky stoupá do výšky zhruba tří kilometrů. Indonéské úřady v pondělí zvýšily varování před soptícím vulkánem Agung na nejvyšší možný stupeň a rozšířily zónu určenou k evakuaci na deset kilometrů kolem sopky, neboť bezprostředně hrozí větší výbuch.
Evakuace se týká zhruba 100 tisíc lidí, někteří ale nechtějí odejít od svých hospodářských zvířat. Lidé se za zklidnění sopky modlí a nosí do chrámů různé obětiny – misky z palmových listů, kam dávají misky, vonné tyčinky i jídlo.
„Místní celou věc prožívají velmi nábožensky, zároveň pro ně ale aktivní sopka není nic výjimečného – v celé Indonésii je naší 130 sopek, takže jsou na podobné situace celkem zvyklí,“ popisuje z Bali reportérka Radiožurnálu.
Nebezpečné lahary
Sopka Agung chrlí od víkendu oblaka bílého a šedého popela a z kráteru se řine takzvaný bahnotok či lahar, tedy směs sopečného popela, úlomků ztuhlé lávy a velkého množství vody.
Soptící vulkán ochromil Bali. Šest tisíc turistů zůstalo na letišti, asi 100 tisíc lidí musí být evakuováno
Číst článek
Lahary jsou podle vědců nebezpečnější než tekoucí láva, protože se pohybují mnohem rychleji. Takzvaná studená láva už zaplavila místní řeky a úřady varují, aby lidé k tokům nechodili. Nebezpečí umocňuje to, že na Bali je aktuálně období dešťů.
Letiště Ngurah Rai v balijské metropoli Denpasaru obvykle denně odbaví nejméně 5000 zahraničních turistů a 15 000 až 20 000 domácích návštěvníků. Důvodem přerušení provozu je sopečný popílek, který může letadlům poškodit motory.
Vulkán se nachází zhruba 70 kilometrů od hlavních turistických letovisek a 60 kilometrů od letiště. Už v pondělí úřady nařídily evakuaci pro 100 tisíc lidí ze zhruba desetikilometrového okruhu kolem vulkánu. Někteří lidé ale nechtějí odejít od svých hospodářských zvířat.
Buďte obezřetní
České ministerstvo zahraničí ve svém aktualizovaném doporučení uvedlo, že čeští cestovatelé a občané pobývající na Bali by měli dbát zvýšené obezřetnosti a sledovat vývoj situace v místních sdělovacích prostředcích.
V případě trvajícího uzavření letiště v Denpasaru a potřeby odcestovat z Bali doporučuje Černínský palác využít lodního spojení z přístavu Gilimanuk (západ Bali) na Jávu a následně přepravu pozemní cestou do Surabaye, odkud se létá do Jakarty.
Ve městě Surabaya mohou čeští turisté využít konzulární asistenci Honorárního konzulátu České republiky. Alternativou by mohla být přeprava z přístavu Padangbay (jihovýchod Bali) na ostrov Lombok, a odtud letecky do Jakarty na návazné mezinárodní spoje.
Sopka Agung se probudila v září po více než 50 letech. V Indonésii se nachází nejvíce sopek ze všech zemí světa. Mnoho z nich jeví vysokou úroveň aktivity, přestože do opravdové erupce mohou zbývat měsíce. Při poslední velké erupci Agungu v roce 1963 zemřelo na 1100 lidí.