Bali plánuje zakázat pronájem motorek pro turisty. Porušují totiž dopravní předpisy a jezdí v plavkách

Jedna z nejpopulárnějších turistických destinací, indonéský ostrov Bali, plánuje nové omezení. To by mohlo znepříjemnit dovolenou spoustě cestovatelů, kteří míří na toto exotické místo. Tamní politici totiž navrhují zákaz využívání motorek pro všechny turisty. Místo toho by museli jezdit pouze vozidly cestovních kanceláří. Důvodem je časté porušování dopravních předpisů, absence platného řidičského průkazu, nebo dokonce jízda bez oblečení.

Bali Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Lidé na Bali jedou na skútrech po cestě pokryté popelem ze sopky Agung

Turisté často jezdí bez helmy a porušují dopravní nařízení. | Foto: Johannes P. Christo | Zdroj: Reuters

Za necelý měsíc, od konce února do začátku března, bylo porušeno 171 dopravních předpisů. Informují o tom místní policejní záznamy a web BBC. Podle guvernéra Wayana Kostera se turisté chovají špatně. „Pokud navštěvujete cizí zemi, tak se podle toho chovejte,“ prohlásil. 

Zdá se ale, že toto varování nestačí a je potřeba zakročit k radikálnějšímu kroku – k úplnému zákazu používání skútrů a motorek na ostrově. Návrh by měl být schválen a zaveden prostřednictvím regionálního zákona během následujících měsíců. Ještě ale není jasné, jak přesně bude vymáhán.

Počet obětí sesuvů půdy v Indonésii vzrostl na 30. Dalších 24 lidí se stále pohřešuje

Číst článek

Pro turisty, kteří míří na Bali, je toto značné zkomplikování plánů. Právě pronájem motorek je totiž na ostrově velmi populární a skútry jsou jedním z nejběžnějších prostředků, jak se mezi jednotlivými městy pohybovat. Veřejná doprava je zde velmi neefektivní a proto se dvoukolová vozidla stala levnou a příjemnou alternativou.

Jízda v opilosti

Většině cestovatelů a podnikatelů se tento návrh nelíbí. Pro BBC se vyjádřila ukrajinská turistka, která omezení považuje za absurdní. Podle ní by měl mít každý turista nárok na svobodné rozhodnutí. Zákaz motorek navíc nutí lidi využívat služeb cestovních kanceláří, které by za normálních okolností nepotřebovali.

Předseda Asociace půjčoven motocyklů na Bali, Dedek Warjana, s nařízením také nesouhlasí. Určité orgány by se podle něho měly místo celoplošného zákazu soustředit spíše na jednotlivá porušování zákona. Omezení by mohlo mít na místní podnikatele negativní dopad.

Část turistů ale naopak s nařízením souhlasí, protože nechtějí, aby je ostatní ohrožovali. Většina řidičů skútrů totiž využívá benevolentnosti policie, a často jezdí bez helmy, nebo dokonce pod vlivem alkoholu.

Rozhodnutí o zákazu pronájmu motorek může negativně ovlivnit celou ekonomiku ostrova. Bali je totiž značně závislé na příjmech z turismu. Před pandemií covidu–19 cestovní ruch přispíval k HDP téměř 60 procenty. Nejvíce zde utráceli Australané a také Rusové, kteří ale teď čelí potížím a zatčení.

V Indonésii schválili nový trestní zákoník. Za nemanželský sex bude hrozit až rok vězení

Číst článek

Spousta z nich totiž utekla před válkou právě na tento indonéský ostrov, nedodržuje zde ale žádné zákony a chce bez povolení podnikat.

Kontroverzní zákon

Zákaz skútrů není jediným kontroverzním zákonem, který vyvolal u turistů a místních bouřlivé reakce. Už v prosinci loňského roku schválil indonéský parlament nařízení, které zakazuje nemanželský sex. Za porušení hrozí až rok vězení, což se vztahuje i na cizince. V platnost by měl vejít během následujících tří let.

Kromě pohlavního styku zákon zakazuje také soužití párů, které nejsou sezdané a omezuje politickou a náboženskou svobodu. To vše způsobilo značné protesty v indonéském hlavním městě, Jakartě. 

Podle části odborníků toto omezení turisty nijak zvlášť neovlivní. Aby je začali místní orgány stíhat, tak by museli být udáni členem rodiny – dítětem, svými rodiči, nebo daným partnerem/partnerkou, což není příliš pravděpodobné.

Přesto je tento zákon přezdíván „pohromou“ v oblasti lidských práv a může odradit spoustu budoucích turistů. Převážně ti z Austrálie, kteří tvoří největší procento cestovatelů, si svou budoucí dovolenou možná přesunou na jiná místa. Na Bali jezdí spousta lidí za nočním životem a bojí se zbytečných komplikací. 

Indonésie přijímá zákony, které turismus úplně nepodporují a naopak spíše zastrašují všechny potenciální zájemce. A to vše v době, kdy by země měla být spíše vděčná za každého, kdo se chce na ostrov podívat. Pandemie covidu–19 totiž naprosto vše utlumila a zavřela.

Zuzana Miková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme