Balkánské země jsou pro mírové řešení sporů

Nejvyšší představitelé balkánských zemí vítají změnu v čele Jugoslávie a jsou toho názoru, že zvolení Vojislava Koštunici jugoslávským prezidentem by mohlo stabilizovat tento neklidný region. Konstatují to v prohlášení, které dnes přijali na závěr summitu v makedonské metropoli Skopji.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

"Změna v čele Jugoslávie by mohla přispět ke stabilizaci situace v regionu," uvádí se v dokumentu. "Budeme rozhodně podporovat, aby Jugoslávská svazová republika uskutečňovala politiku dobrých sousedských vztahů a usmíření v duchu rovnoprávnosti a vzájemného pochopení v regionu." Prezidenti a premiéři balkánských zemí se dále vyslovili pro mírové řešení regionálních konfliktů a pro pokračování úsilí o integraci do celoevropských struktur. Vyjádřili také názor, že "Evropa není kompletní" bez jejich zemí, a proto budou usilovat o plnou integraci do evropských politických a hospodářských struktur.

Vrcholné schůzky se kromě Koštunici a hostitele, makedonského prezidenta Borise Trajkovského zúčastnili bulharský prezident Petar Stojanov, albánský prezident Rexhep Meidani, jejich rumunský protějšek Emil Constantinescu, jakož i premiéři Turecka a Řecka Bülent Ecevit a Kostas Simitis. Chorvatského prezidenta Stjepana Mesiče zastupoval místopředseda vlády Goran Granič. Jednání se zúčastnili rovněž představitelé mezinárodních organizací. Agentura Reuters poznamenala, že podpis Koštunici pod společným dokumentem znamená vlastně faktické ukončení mezinárodní izolace Jugoslávie.

Milan Kopp Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme