Spojené státy odmítají tvrzení Pekingu, že by jejich balóny proletěly nad Tibetem nebo Sin-ťiangem

Diplomatický spor mezi Spojenými státy a Čínou se dále vystupňoval poté, co Peking ve středu prohlásil, že americké výškové balóny proletěly nad Ujgurskou autonomní oblastí Sin-ťiang a nad Tibetem. Čína zároveň pohrozila blíže neupřesněnými opatřeními kvůli „narušení čínské suverenity“. Spojené státy čínské obvinění odmítly, napsal ve čtvrtek list The Guardian.

Spojené státy americké Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Čínský špionážní balón nad americkým státem Montana

Čínský špionážní balón nad americkým státem Montana | Foto: Chase Doak | Zdroj: Reuters

„Bez souhlasu příslušných čínských úřadů USA nejméně desetkrát nelegálně proletěly se svými balóny čínským vzdušným prostorem, a sice nad Ujgurskou autonomní oblastí Sin-ťiang, nad Tibetskou autonomní oblastí a dalšími regiony,“ prohlásil mluvčí čínské diplomacie Wang Wen-pin.

Americká armáda našla části sestřeleného čínského balonu. Senzory měly sloužit ke špionáži

Číst článek

Náměstkyně na ministerstvu zahraničí Spojených států Wendy Shermanová následně zopakovala, že tato tvrzení Pekingu o amerických balónech jsou nepravdivá.

„Tvrdí, že nad Čínou proletěly spousty amerických balónů. To naprosto není pravda. Žádné americké vládní balóny nad Čínou nejsou,“ řekla.

Tibet a Sin-ťiang jsou velmi citlivé oblasti, v nichž je Čína obviňována z rozsáhlého porušování lidských práv menšinových etnik. V oblastech také platí přísná bezpečnostní opatření.

Neidentifikované objekty v minulých dnech nechaly nad svým územím sestřelit i vlády Spojených států a Kanady. Washington předtím nechal sestřelit balón, který byl podle pozdějších amerických vyjádření součástí rozsáhlého čínského programu vzdušné špionáže.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme