Americká armáda našla části sestřeleného čínského balonu. Senzory měly sloužit ke špionáži

Americká armáda vyzdvihla z Atlantského oceánu důležité elektronické součástky z objektu, který označuje za čínský špionážní balon a který 4. února sestřelila u pobřeží Jižní Karolíny. S odvoláním na prohlášení armády o tom informovala agentura Reuters. Mezi nalezenými součástkami jsou také senzory, jejichž účelem bylo podle armády shromažďování zpravodajských informací.

Washington Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zbytky balónu připravené k transportu

Zbytky balónu připravené k transportu | Foto: U.S. Navy | Zdroj: Reuters

„Členové posádky dokázali na místě vyzdvihnout důležité fragmenty, včetně všech hlavních senzorů a dalších elektronických součástek stejně jako rozměrných částí struktury,“ citovala Reuters z armádního prohlášení.

Podle stanice CBS je mezi nalezenými fragmenty také soustava antén měřící devět až 12 metrů.

Sestřelení dvou objektů je unikátní. USA ukazují odhodlanost, míní expert na vojenské letectví

Číst článek

Čínský balon, který do americké vzdušné obranné zóny vstoupil 28. ledna, podle amerických představitelů měřil zhruba 60 metrů a nesl obrovský koš vážící zhruba tunu. USA ho po několika dnech sledování na příkaz prezidenta Joea Bidena sestřelily. Čína popírá, že by tímto objektem byl její špionážní balon.

Severoamerický vzdušný prostor kromě toho v posledních dvou týdnech narušily i další létající objekty. Neidentifikovaný objekt sestřelily americké stíhačky 10. února nad Aljaškou.

O den později pak kanadský premiér Justin Trudeau informoval o sestřelení dalšího neidentifikovaného objektu nad kanadským teritoriem Yukon.

Další neidentifikovaný objekt zlikvidovala americká armáda 12. února nad Huronským jezerem. Pentagon uvedl, že žádný z těchto objektů nepředstavoval hrozbu útoku.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme