Balt je možná zamořen bojovými látkami z druhé světové války
Alarmující hodnoty arzénu zjistili němečtí vědci u některých ryb v Baltském moři. Není vyloučeno, že za to mohou bojové látky svržené na sklonku druhé světové války na dno u severoněmeckého pobřeží. Znečištění Baltu představuje dlouhodobý problém.
Už v minulosti upozorňovali nejrůznější experti na fakt, že Balt představuje tikající ekologickou bombu. Už celou jeho šestinu označili odborníci Světového fondu na ochranu přírody (WWF) za mrtvou.
Toxikologové z univerzity v Kielu teď u baltských platýsů zjistili desetinásobně vyšší koncentraci arzénu, než jakou připouštějí normy. "Jednou z možných příčin je znečištění Baltu bojovými chemickými látkami," říká vědec Hermann Kruse.
Na dně moře leží od konce druhé světové války pravděpodobně stovky tisíc kusů pum, min i granátů s bojovými látkami. Kvůli pokročilé korozi je únik těchto látek do moře více než pravděpodobný.
Vláda Šlesvicka-Holštýnska ale nebezpečí považuje za nepatrné. Odvolává se přitom na výsledky chemické analýzy dna nedaleko Kielu, kam byl svržen obsah minimálně dvou skladišť munice.