Balt je možná zamořen bojovými látkami z druhé světové války

Alarmující hodnoty arzénu zjistili němečtí vědci u některých ryb v Baltském moři. Není vyloučeno, že za to mohou bojové látky svržené na sklonku druhé světové války na dno u severoněmeckého pobřeží. Znečištění Baltu představuje dlouhodobý problém.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Lodě a kutry | Foto: Pavel Novák | Zdroj: Český rozhlas

Už v minulosti upozorňovali nejrůznější experti na fakt, že Balt představuje tikající ekologickou bombu. Už celou jeho šestinu označili odborníci Světového fondu na ochranu přírody (WWF) za mrtvou.

Toxikologové z univerzity v Kielu teď u baltských platýsů zjistili desetinásobně vyšší koncentraci arzénu, než jakou připouštějí normy. "Jednou z možných příčin je znečištění Baltu bojovými chemickými látkami," říká vědec Hermann Kruse.

Na dně moře leží od konce druhé světové války pravděpodobně stovky tisíc kusů pum, min i granátů s bojovými látkami. Kvůli pokročilé korozi je únik těchto látek do moře více než pravděpodobný.

Vláda Šlesvicka-Holštýnska ale nebezpečí považuje za nepatrné. Odvolává se přitom na výsledky chemické analýzy dna nedaleko Kielu, kam byl svržen obsah minimálně dvou skladišť munice.

Jiří Hošek, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme