Soud zrušil doživotní tresty třem Afroameričanům. Ve vězení strávili 36 let za vraždu, kterou nespáchali

Alfred Chestnut, Andrew Stewart a Ransom Watkins. Trojice mužů byla ve vězení od roku 1984 kvůli vraždě čtrnáctiletého DeWitta Ducketta, ke které došlo o rok dříve. Mužům bylo tehdy šestnáct let. Státní zástupkyně uvedla, že jejich propuštění nepovažuje za vítězství, ale tragédii, za kterou je potřeba převzít zodpovědnost.

Baltimore (USA) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Alfred Chestnut, Andrew Stewart a Ransom Watkins. Za vraždu, kterou nespáchali, strávili ve vězení 36 let. | Foto: Todd Kimmelman | Zdroj: AFP Photo / MIAP

Alfred Chestnut, Andrew Stewart a Ransom Watkins se dostali na svobodu poté, co soud znovu otevřel jejich případ. „Celou dobu mě provázela má víra a lidé, které vidíte za mnou. Pomohli mi vším projít. Nikdy za mě nepřestali bojovat a já také nikdy nepřestal bojovat,“ řekl po propuštění Ransom Watkins.

Otevření případu pomohl i dopis, který jeden z odsouzených, Alfred Chestnut, napsal na baltimorské oddělení pro prevenci a prošetřování nespravedlivých rozsudků. Státní zástupkyně uvedla, že jejich propuštění nepovažuje za vítězství, ale tragédii, za kterou je potřeba převzít zodpovědnost.

Trojice byla za mřížemi od roku 1984 kvůli události, ke které došlo o rok dříve. V roce 1983 někdo zastřelil žáka Baltimoreské juniorské střední školy, čtrnáctiletého DeWitta Ducketta, když šel na hodinu. Policie následně zatkla trojici Afroameričanů. Tehdy šestnáctiletých chlapců.

Podle státní zástupkyně Marilyn Mosbyové si ale policie řadu svědeckých výpovědí vynutila nátlakem na nezletilé svědky, kteří později svá tvrzení stáhli. Navíc policisté ignorovali výpovědi, které označovaly za vraha jiného člověka. Tento podezřelý už je ale po smrti.

Stát Maryland nemá zákony, které by nespravedlivě odsouzeným zaručily odškodné za roky ve vězení.

Kateřina Havlíková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme