Baltské země jsou s hodnocením EK spokojeny

Baltské země - Estonsko, Lotyšsko a Litva - dnes daly najevo spokojenost se zprávami Evropské komise o jejich pokrocích v přípravě na členství v unii. Estonsko, které zahájilo stejně jako ČR vstupní rozhovory s EU v první skupině před dvěma roky, komise hodnotila jako nejlépe připravenou baltskou zemi, která bude brzy schopna čelit konkurenci uvnitř EU, jestliže vytrvá v nynějších reformách.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Premiér Mart Laar usoudil, že jeho země bude s to ukončit vstupní rozhovory do poloviny roku 2002, a vyjádřil přesvědčení že od roku 2003 bude členem unie.

Lotyšsko si od komise vysloužilo pochvalu za tržní reformy a za pokrok při integraci Rusů, kteří často neovládají lotyštinu. Komise ale zároveň upozornila, že se tato baltská země musí soustředit na strukturální reformy, potírání korupce a vylepšování justičního systému.

Litvu vůbec poprvé komise označila za zemi s fungujícím tržní hospodářstvím, ale vyzvala ji, aby zpřísnila fiskální politiku a více obchodovala s EU.

Milan Kopp Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme