V Bamaku lidé demonstrovali proti autoritářské vládě prezidenta Keita. Protest si vyžádal tři mrtvé

Při páteční demonstraci proti malijskému prezidentovi Ibrahimovi Boubacaru Keitovi, provázené v hlavním městě Bamaku násilnými střety, přišli o život nejméně tři lidé. V sobotu se opoziční koalice stala terčem zásahů bezpečnostních sil. Informovala o tom agentura Reuters s odvoláním na představitele prezidentových odpůrců.

Bamako Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Demonstrace proti prezidentovi v Mali

Demonstrace proti prezidentovi v Mali | Foto: STRINGER | Zdroj: Reuters

Policie v pátek použila výstražné výstřely a slzný plyn k rozehnání demonstrantů, kteří pronikli do sídla parlamentu a do budovy státního rozhlasu a televize. Svou účastí v protestu chtěly podle médií tisíce Malijců dát najevo nespokojenost s prezidentem.

Šlo o třetí velkou protivládní demonstraci v Bamaku od začátku června zorganizovanou opozičními skupinami, stoupenci vlivného islámského duchovního i zástupci lidskoprávních organizací. Keitovi vyčítají autoritářský způsob vlády. Žádají jeho odstoupení, rozpuštění parlamentu, zřízení přechodné vlády a výměnu devíti členů ústavního soudu.

Český velitel poprvé vede mezinárodní misi. ‚Významně ji ovlivnila pandemie koronaviru,‘ říká

Číst článek

Opoziční hnutí CMAS, které vede islámský duchovní imám Mahmúd Dicko a které je součástí opoziční koalice M5-RFP, oznámilo, že bezpečnostní síly v sobotu ráno vtrhly do jeho sídla a vyplenily ho. V sobotu také zadržely jednoho z vůdců protestů.

Dlouhodobá nestabilita

Demonstrace následovala poté, co opoziční koalice odmítla ústupky, které prezident nabídl ve snaze dostat se z politické slepé uličky, v níž země uvízla po sporných parlamentních volbách v březnu.

Okolní státy a mocnosti se obávají, že nynější bezvýchodná situace by mohla zemi ještě více destabilizovat a ohrozit vojenské tažení proti islamistickým vzbouřencům v západoafrické oblasti Sahelu.

Mali se potýká s nestabilitou od roku 2012, kdy džihádisté využili povstání domorodých Tuaregů a zmocnili se celého pouští pokrytého severu země. Zesilují svůj vliv i v centrální části a na jihu.

Malijské armádě se i přes podporu od mise OSN či francouzských vojsk nedaří působení islamistů v zemi zastavit. Operace v Mali se účastní také čeští vojáci.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme