Proti thajskému premiérovi protestovaly tisíce lidí, policie je rozháněla vodními děly

Policie v Thajsku v neděli rozháněla i s použitím vodních děl tisíce demonstrantů, kteří se sešli na protivládním protestu v metropoli Bangkoku. Podle agentury Reuters kráčelo až 10 tisíc lidí ke královskému paláci s cílem předat svoje poselství králi Maháovi Vatčirálongkónovi. Demonstranti se v Thajsku scházejí pravidelně již od léta, policie proti nim však zasáhla vodním dělem teprve podruhé.

Bangkok Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Celkem se protestu zúčastnilo zhruba 10 tisíc lidí. | Foto: Soe Zeya Tun | Zdroj: Reuters

Cílem protestů je přimět k rezignaci premiéra Prajutcha Čan-Očiho, který přišel k moci při převratu v roce 2014 a následně svou pozici potvrdil ve volbách, které však opozice prohlašuje za zmanipulované.

Lidé na shromážděním rovněž volají po reformách ústavy, omezení pravomocí krále a zrušení zákona o královském majestátu, který trestá odnětím svobody kritiku krále a jeho rodiny.

Při nedělním protestu nesla řada demonstrantů ručně psané dopisy adresované králi a snažili se dostat přes bariéry, které jim v cestě vystavěla policie. Ta přitom tvrdí, že při následných střetech mířila vodním dělem jen varovně do vzduchu a nechtěla nikomu ublížit.

Proti protestnímu hnutí vedenému převážně studenty začali v poslední době vystupovat loajalisté, kteří brání monarchii s tím, že je nedílnou součástí thajské identity. Tvrdí přitom, že demonstranti chtějí královský úřad úplně zrušit, což však protestující odmítají.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme