Taxíkem i tuk-tukem. Volby v Thajsku mohou znamenat karanténu, přesto o ně Češi jeví zájem

Kdo se rozhodl volit na českém velvyslanectví v Bangkoku hned po otevření volební místnosti, ten se nejdřív na slunci hodně zpotil a vzápětí ho spláchla monzunová bouřka. Přesto během první hodiny přijelo taxíkem, na motorce nebo legendárním tuk-tukem pět voličů, což je přesně deset procent všech registrovaných. Z tohoto pohledu byl nástup voličů v Thajsku velkolepý.

REPORTÁŽ Bangkok Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

I v Thajsku chodí Češi volit | Foto: David Jakš | Zdroj: Český rozhlas

Tím vůbec prvním byl mladý učitel David Grepl. „Tohle je podruhé, kdy volím mimo zemi, poprvé to bylo, když jsem cestoval v Kolumbii, to mi bylo 18 let. Od té doby jsem volil vždycky doma,” popisuje.

Přehrát

00:00 / 00:00

Poslechněte si volební reportáž z Thajska od Davida Jakše

Cestovat mezi provinciemi přitom není v Thajsku úplně bez rizika. Boj s covidem totiž organizují místní samosprávy a nikdo cizinci nezaručí, že i když cestuje naočkovaný, po řádné izolaci a bez teploty, že nakonec neskončí i se svým voličským průkazem v některé z provinčních karantén.

Taxíkem přes tři provincie přijel i matematik Jiří Škamrada, který v Thajsku žije už sedm let. Optimismus z něj sice nesálá, nicméně říká, že možnosti volit na druhém konci světa si váží. „Ale když se dívám na ty naše rádoby poslance, není moc z čeho vybírat,“ myslí si Škamrada.

Druhý den voleb začal, místnosti se uzavřou ve 14 hodin. O hlasování byl v pátek velký zájem

Číst článek

Lidé letos mohou volit i na nově otevřených velvyslanectví v sousední Barmě, Kambodži nebo v Singapuru. Bez ohledu na časový posun musejí volební komise přesně dodržet zákon, který říká, jak postupovat od chvíle, kdy se zahraniční volební místnost uzavře.

„Poté zvláštní volební komise zapečetí urnu a musí vyčkat do té doby, než se zavřou volební místnosti v České republice. Až potom, ve stejný čas, začne sčítat hlasy,“ objasňuje česká konzulka v Bangkoku Jana Korbelová.

Vzhledem k časovému posunu tady volby skončí už za tmy, ale sečtení několika desítek hlasů rozhodně nebude pro volební komisi znamenat dlouhý, noční přesčas.

David Jakš Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme