Bangladéš zasáhne cyklon Mocha. Úřady evakuují statisíce lidí, ohrožený je i uprchlický tábor

Úřady v Bangladéši v pátek začaly připravovat evakuaci statisíců lidí před blížícím se cyklonem Mocha, který by podle meteorologů měl udeřit na pevninu v neděli. Zasáhne přitom zřejmě oblast kolem bangladéšského města Cox’s Bázár, kde se nachází jeden z největších uprchlických táborů na světě. Žije v něm kolem milionu běženců z řad pronásledovaného etnika Rohingů.

Dháka/Rangún Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pohled z budovy kliniky Lékařů bez hranic v oblasti Kamrangirchar

Bouře Mocha udeří v Bangladéši (ilustrační foto) | Foto: Tereza Sacha

Světová meteorologická organizace (WMO) varovala, že nebezpečný cyklon bude cestou k pobřeží dál nabírat na síle. Centrum pro varování před tropickými cyklony uvedlo, že vichr by mohl krátce před příchodem bouře na pevninu dosahovat až 220 kilometrů za hodinu.

Podle výpočtů WMO cyklon v neděli odpoledne místního času přistane poblíž města Sistwei, které je metropolí barmského Arakanského státu. Město leží jen asi 180 kilometrů vzdušnou čarou jihovýchodně od bangladéšského Cox’s Bázáru.

Místní obyvatelé byli vyzváni, aby se drželi v bezpečné vzdálenosti od pobřeží, kde se čekají až dvaapůlmetrové přílivové vlny. V regionu také vzhledem k silným dešťům hrozí sesuvy půdy.

Vlna rekordních veder zabíjí v jižní a jihovýchodní Asii. Lidé se modlí za déšť a hledají jakýkoliv úkryt

Číst článek

Evakuace téměř 500 tisíc lidí začne podle očekávání v sobotu. Připraveno je přes 570 provizorních přístřešků, sdělil bangladéšský vládní představitel Muhammad Šahín Imran.

Mnozí Rohingové, kteří utekli před armádními raziemi v Barmě v roce 2017, žijí v bangladéšském uprchlickém táboře v chatrných příbytcích z bambusu a plachet. Řada jejich přístřešků stojí na svazích kopců a je zranitelná vůči větru, dešti a sesuvům bahna.

Obavy jsou také o osud stovek Rohingů, kteří v minulosti souhlasili s přesídlením z uprchlického tábora do zařízení na odlehlém ostrově Bhasan Čár, který se nachází v Bengálském zálivu a bývá často zaplavován, napsal zpravodajský server CNN.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme