Parlamentní volby v Bangladéši provázejí násilnosti, nejméně deset lidí zemřelo

Nejméně deset lidí zemřelo při nepokojích, které doprovázejí nedělní parlamentní volby v Bangladéši. Informovaly o tom agentury AP a AFP s odvoláním na místní média. Bangladéšská volební komise vyšetřuje zprávy o volebních podvodech hlášené z různých míst země, napsala agentura Reuters.

Tento článek je více než rok starý.

Aktualizováno Dháka (Aktualizováno: 11:41 30. 12. 2018) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Tři lidi zabila policie zasahující proti demonstrantům a šest dalších zemřelo při střetech příznivců vládní Lidové ligy a hlavní opoziční formace kolem Bangladéšské nacionalistické strany (BNP). Zatím desátou obětí je policista, kterého zabili příznivci opozice.

Referendum o premiérce

Agentura AP volby interpretuje jako referendum o premiérce Šajch Hasíně Vadžídové, jíž kritici vyčítají narůstající autoritářské sklony.

Policie v Bangladéši zatkla přes deset tisíc členů opozice. Podle kritiků vlády to souvisí s volbami

Číst článek

AP též informovala o více než pěti desítkách telefonátů od lidí z celé země, kteří se označili za příslušníky opozice a tvrdili, že jejich úpravě hlasovacího lístku za zástěnou přihlíželi muži z vládní strany, kteří jim vyhrožovali.

„Obvinění (z volebních podvodů) nám hlásí z různých končin země,“ řekl mluvčí volební komise agentuře Reuters. Dodal, že pokud se obvinění potvrdí, komise zakročí.

Tisíce opozičníků za mřížemi

Násilnosti provázely i tentokrát, stejně jako před čtyřmi lety, předvolební kampaň. Letos při tom zemřelo nejméně osm lidí. Policie v několika týdnech před volbami pozatýkala více než 10 000 členů a přívrženců opozičních stran.

Za hlavního favorita voleb je považována Lidová liga premiérky Vadžídové, která by mohla získat již třetí mandát v čele vlády. Hlavním protivníkem je opoziční aliance kolem BNP.

Právo hlasovat má 104 milionů ze 160 milionů obyvatel Bangladéše. O celkem 300 křesel v zákonodárném sboru se uchází 1860 kandidátů. Výsledky voleb by měly být oznámeny v pondělí.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme