Bývalou bangladéšskou premiérku odsoudili na pět let. Ukradla peníze ze zahraničních dotací

Bývalá bangladéšská premiérka a čelná představitelka opozice Bégam Chálida Zijáová byla ve čtvrtek odsouzena k pěti letům vězení. Informovala o tom agentura AFP. Prokuratura expremiérku, jejího syna a asistenty obvinila z toho, že ukradli 21 milionů bangladéšských tak (5,2 milionu Kč) ze zahraničních dotací na sirotčinec. Zijáová tvrdí, že proces proti ní je politický. Soud doprovázely střety opozičních aktivistů s bezpečnostními složkami.

Dháka Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Bývalá bangladéšská premiérka a čelná představitelka opozice Bégam Chálida Zijáová

Bývalá bangladéšská premiérka a čelná představitelka opozice Bégam Chálida Zijáová | Zdroj: Fotobanka Profimedia

Prokuratura původně žádala pro bývalou dvojnásobnou premiérku doživotní vězení. Zijáová a opoziční Bangladéšská nacionalistická strana (BNP), jíž politička předsedá, tvrdí, že obvinění jsou součástí komplotu proti expremiérce a její rodině s cílem vyšachovat je z politiky. Podle BNP policie v posledních dnech zatkla přes 3500 příznivců opozice.

S hledáním ukradených stamilionů pomůžou Bangladéši Filipíny

Číst článek

Odsouzená Zijáová nebude moci kandidovat v prosincových volbách, což pozici strany BNP oslabí, napsala agentura AP.

Bangladéšská policie dnes k rozehnání tisíců opozičních aktivistů v ulicích hlavního města Dháky použila slzný plyn. V klíčových městech byly nasazeny tisíce členů bezpečnostních sil. Jen v samotné Dháce dohlíželo na pořádek 10 000 mužů a pro množství kontrolních stanovišť byla jindy hustá doprava jen řídká.

Jak Zijáová, tak stávající premiérka Šajch Hasína Vadžídová jsou příbuzné dřívější vůdců země. Bangladéšskou politiku ovládají už přes dvě desetiletí, po něž spolu bez ustání soupeří. Jejich rodiny se vzájemně podezírají z podílu na vraždách rodinných příslušníků.

Tárik Rahmán, syn odsouzené političky a patrně i její dědic v hierarchii dynastické politiky, nyní žije v Londýně a je proti němu vedeno několik procesů.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme