‚Byli na moři a hladověli.‘ U Bangladéše zachránili loď s Rohingy, dvacet lidí ale nepřežilo

Nejméně dvě desítky etnických Rohingů zahynuly na palubě lodi, která byla ve středu zachráněna u Bangladéše. Lodi s asi 400 hladovějícími pasažéry se nepodařilo doplout do Malajsie, kam měla namířeno, a asi dva měsíce bloudila po oceánu. S odkazem na čtvrteční sdělení bangladéšské pobřežní stráže o tom informovala agentura Reuters.

Dháka Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Loď s Rohingy v malajských vodách

Loď s Rohingy v malajských vodách | Foto: Malaysian Maritime Enforcement Agency | Zdroj: Reuters

„Byli na moři asi dva měsíce a hladověli,“ sdělil Reuters představitel pobřežní stráže. Podle něj se bangladéšské úřady rozhodly 382 přeživších z lodi poslat do sousední Barmy, odkud Rohingové pocházejí.

Na videu záchranné operace je vidět, jak skupině tvořené převážně zesláblými ženami a dětmi z lodi na pevninu pomáhá pobřežní stráž. Jeden na kost vyhublý muž se podle záběrů svalil na písek. Podle jednoho z uprchlíků loď třikrát odvrátily malajsijské úřady.

Md Jobair, one of the rescued person said “Since then, we were adrift on the sea and without food or water some 28 people had died on the boat.”

#rohingya #humantrafficing

00:22 – 16. 04. 2020

10 13

Od roku 2017, kdy ozbrojené síly převážně buddhistické Barmy zahájily represivní akce proti Rohingům, uprchlo z Barmy více než 700 000 příslušníků této převážně muslimské menšiny. Mnoho z nich našlo útočiště v přeplněných táborech v Bangladéši.

Barma nepokládá Rohingy za své občany a upírá jim práva, která z občanství vyplývají. Mezinárodní skupiny na ochranu lidských práv a OSN označily zákroky Barmy proti Rogingům za etnickou čistku zahrnující zabíjení, znásilňování a vypalování domů.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme