Bangladéš přesídlí rohingské uprchlíky na záplavový ostrov. Lidskoprávní organizace to kritizují

Bangladéš přesídlí v nejbližší době na sto tisíc rohingských uprchlíků na ostrov Bašan Šár. Svým rozhodnutím si ale bangladéšská vláda vysloužila kritiku. Ostrov leží v záplavové oblasti, kterou pravidelně zasahují monzuny. Rohingové do Bangladéše uprchli ze sousední Barmy, kam se odmítají vrátit.

Dháka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Rohingové, barmští uprchlíci (ilustrační foto)

Do Bangladéše z Barmy uteklo na 800 tisíc příslušníků muslimské menšiny. | Zdroj: Reuters

Ostrov Bašan Šár leží hodinu cesty lodí od pobřeží a každoročně ho zasáhne silný monzun. Bangladéšká vláda tam v uplynulých dvou letech přesto postavila betonové domy a monzunové kryty, které podle ní extrémnímu větru i záplavám odolají.

Přehrát

00:00 / 00:00

Bangladéš se chystá přesídlit Rohingy

Mezi vybudovaná bezpečnostní opatření patří tři metry vysoký val podél pobřeží ostrova, který má při monzunech udržet mimo ostrov vysoké přílivy.

V příštích měsících chce na ostrov vláda natrvalo přesunout až sto tisíc rohingských uprchlíků. Více než 800 tisíc příslušníků tohoto muslimského etnika uteklo před pronásledováním ze sousední Barmy a odmítají se tam vrátit, dokud jim OSN nezajistí mezinárodní ochranu.

Přibližně 7000 uprchlíků podle bangladéšské vlády už s přesunem souhlasilo, píše anglofonní mutace blízkovýchodní televize Al Jazeera. Televize ale zároveň upozorňuje, že podle lidí žijících v blízkosti ostrova se na Bašan Šáru dlouhodobě žít nedá. „Když jsou monzuny, tak se tam neodvážíme ani přiblížit. Jak tam budou moci žít tisíce Rohingů,“ citovala jednoho ze starousedlíků.

David Jakš, zit Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme