Bangladéš v Krušných horách, píše o Labi německý tisk

Především povodním v České republice i u našich sousedů se nadále věnuje zahraniční tisk. Bangladéš v Krušných horách - tak komentuje situaci v zatopených městech na Labi, Dunaji a Mulde německý deník Die Welt.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

povodeň v Drážďanech

povodeň v Drážďanech | Zdroj: ČTK

Upozorňuje, že v monzunových oblastech a na řece Mississippi nabírají povodně ještě větší rozměry, než jaké nyní zažíváme v České republice, Sasku, Sasku-Anhaltsku, Rusku, Rakousku a Bavorsku. Téměř bez povšimnutí zůstala skutečnost, že pod vodou mizí také části jižní Koreje. Pro střední Evropu však letní záplavy znamenají opravdovou katastrofu. Deset let práce v krizových oblastech ve spolkové republice Sasko přišlo nazmar a náhrada škod bude úkolem pro celý národ. Vzhledem ke stavu v České republice a Rakousku, a zvláště s ohledem na další možný vývoj, lze říci, že to bude úloha celoevropská, uzavírá Die Welt.

Reportáže z Prahy přinášejí hlavní francouzské deníky. Tisíce českých rodin ubytovaných ve školách a dalších veřejných budovách svědčí o klidu a příkladné solidaritě, píše Le Figaro. Popisuje také evakuaci francouzského velvyslanectví, které sídlí na Malé Straně a je schopné stále zajišťovat základní služby z Francouzského kulturního institutu ve Štěpánské ulici. Deník Libération srovnává situaci v různých částech města. Řada ulic je ponořena do ticha, jinde se staly záplavy turistickou atrakcí. Na Václavském náměstí, "pražských Elysejských polích", nic nenasvědčuje tomu, že katastrofa je tak blízko, píše Libération. Deník Le Parisien popisuje poslední vlnu evakuací a cituje jednoho z Pražanů, který říká: "Skutečné drama nastane teprve poté, co voda opadne".

Vylitý Dunaj byl pro obyvatele Bratislavy zatím spíše atrakcí, i když jeho hladina každou hodinu stoupala, píše slovenský deník Sme ještě před očekávanou kulminací. Stovky lidí postávaly na nábřeží a pozorovaly řeku, která se vylévala bez velkých hučících vln, pokojně. Lidé vše fotografovali a natáčeli na video. Vytrvalé deště v Rakousku a Německu a rozvodněná Morava v Česku přispěly k tomu, že byl vyhlášen třetí stupeň povodňové aktivity, stav ohrožení.

Národná obroda upozorňuje na to, že stát dosud Slovenskému hydrometeorologickému ústavu nedal ani korunu na vybudování protipovodňového varovného systému, ačkoli prvních 140 milionů mělo ústavu přijít již loni. Rozsah škod by určitě mohl být menší, kdyby se průběžně vyčleňovaly peníze na systémová opatření a nehledaly se až tehdy, kdy vzniknou škody, soudí Národná obroda.

Londýnský list The Daily Telegraph si všímá následků záplav v německých Drážďanech. Barokní centrum města, které bylo spojenci v roce 1945 rozbombardované a od té doby s námahou znovu obnovené, zažilo novou tragédii: Velká voda zde zaplavila mnoho důležitých objektů. Saský premiér Georg Milbradt volil pečlivě svá slova, když řekl, že jde o nejzávažnější přírodní katastrofu v dějinách regionu. Události z února 1945, kdy bylo zničeno 80 procent plochy Drážďan, nemůže překonat ani záplava.

Někteří němečtí politici se s ohledem na zářijové parlamentní volby pokusili vytěžit z krize politický kapitál. Patří k nim ministr životního prostředí Jürgen Trittin ze strany Zelených, podle jehož slov je jeho vlastní politika nejvhodnější ke snížení negativních dopadů velké vody. Spolkový kancléř Gerhard Schröder se však podobnému oportunismu pokusil vyhnout, dodává britský Daily Telegraph.

Také podle švýcarského deníku Tagesanzeiger dosud bezradní Zelení v Německu znovu objevili své téma pro volební kampaň. Nebojovali jsme snad vždy za důslednou politiku životního prostředí, proti napřimování koryt řek a zásahům do krajiny? A nebrala snad opozice nebezpečí pramenící ze změny klimatu vždy na lehkou váhu? To vše lze nyní zaslechnout. Zelení a sociální demokraté s uspokojením poukazují na to, že v týmu Edmunda Stoibera není vyhrazeno místo pro politiku v oblasti ochrany životního prostředí. Zelení si v současné situaci slibují, že přetáhnou některé konzervativní voliče na svou stranu, upozorňuje Tagesanzeiger.

Robert Mikoláš, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme