Volby v Bangladéši vyhrála strana dosavadní premiérky. Při nepokojích zemřelo více než 17 lidí

Nedělní parlamentní volby v Bangladéši vyhrála s velkou převahou strana nynější premiérky šajch Hasíny Vadžídové. Informovala o tom v pondělí ústřední volební komise. Opozice už oznámila, že výsledky neuzná a požaduje nové volby.

Dháka (Aktualizováno: 8:37 31. 12. 2018) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Sčítání volebních hlasů v Dhaká | Foto: Mohammad Ponir Hossain | Zdroj: Reuters

Lidová liga premiérky Vadžídové získala 288 míst v 300členném parlamentu, s nimiž snadno sestaví vládu. Opoziční aliance kolem Bangladéšské nacionalistické strany vedená prominentním právníkem Kamalem Husajnem získala jen sedm křesel a další strany tři křesla.

Volby do jednoho z parlamentních křesel se v neděli nekonaly a výsledky dalšího zrušila z neupřesněných důvodů volební komise.

Volební komise uvedla, že prověřuje zprávy o falšování hlasů, které přicházejí z celé země se 165 milióny obyvatel. Mluvčí komise neupřesnil, zda toto prověřování bude mít nějaký vliv na výsledky voleb.

Volby provázelo násilí, které si vyžádalo nejméně 17 obětí. „Už jsme v minulosti zažili špatné volby, ale musím říct, že to, jak zlé byly tyhle volby, je bezprecedentní,“ řekl agentuře Reuters 82letý Kamal Husajn.

Z ohlášených mrtvých sedm pocházelo z řad vládnoucí strany a pět z opozice, uvedla policie. Na tři desítky opozičních kandidátů na protest proti údajným podvodům z voleb odstoupilo, napsal Reuters.

Nepokoje při kampani

Násilnosti provázely i tentokrát, stejně jako před čtyřmi lety, také předvolební kampaň. Letos přitom zemřelo nejméně deset lidí. Policie v několika týdnech před volbami pozatýkala více než 10 tisíc členů a přívrženců opozičních stran.

Lidová liga byla považována za favorita. Vítězství pro Vadžídovou znamená třetí premiérský mandát. Jejím hlavním protivníkem byla opoziční aliance kolem Bangladéšské nacionalistické strany expremiérky Bégam Chálidy Zijáové.

Parlamentní volby v Bangladéši provázejí násilnosti, nejméně deset lidí zemřelo

Číst článek

Ta ve volbách kandidovat nemohla, protože si odpykává trest za korupci. V posledních 20 letech se Zijáová a Vadžídová střídaly v premiérském křesle a střídavě také čelily obvinění z korupce.

Dosavadní ministerská předsedkyně podle některých analytiků využila státního aparátu k potlačení opozice, čímž si zajistila vítězství.

Právo hlasovat měly 104 miliony ze 160 milionů obyvatel Bangladéše. Reportéři agentury Reuters informovali o nízké účasti ve volebních místnostech. O celkem 300 křesel v zákonodárném sboru se ucházelo 1860 kandidátů.

Během hlasování bylo k udržení pořádku po celé zemi nasazeno 600 tisíc členů bezpečnostních složek. Bangladéšské úřady před volbami nařídily zablokovat vysokorychlostní mobilní internet, aby předešly organizaci protestů.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme