Portugalsko 2:1 Česko

‚Plakala jen nad oblečením od vězeňské služby.‘ Podvodnice Sorokinová si odsedí nejméně čtyři roky

Newyorský soud poslal na nejméně čtyři roky do vězení Němku ruského původu Annu Sorokinovou, která podvedla banky, hotely i přátele, když se vydávala za bohatou dědičku. V jedné chvíli své „kariéry“ se pokusila získat od banky půjčku 22 milionů dolarů na financování soukromého klubu, který hodlala otevřít na Manhattanu.

New York Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Newyorský soud poslal za podvod na nejméně čtyři roky do vězení Annu Sorokinovou.

Newyorský soud poslal za podvod na nejméně čtyři roky do vězení Annu Sorokinovou. | Foto: Steven Hirsch | Zdroj: Reuters

Proces vyvolal stejnou pozornost jako její předchozí společenská činnost.

Soudkyně Diane Kieselová v přeplněné soudní síni vynesla ve čtvrtek trest v rozmezí čtyř až 12 let vězení, přičemž o podmínečné propuštění může Sorokinová požádat po odpykání čtyř let.

Za mřížemi je osmadvacetiletá Sorokinová, známá mezi přáteli jako Anna Delveyová, už 500 dní.

Podle Kieselové byla Sorokinová „oslněna leskem New Yorku“. „Chtěla všechno, co se dá získat za peníze, avšak s tím rozdílem, že žádné peníze neměla,“ tvrdila soudkyně a poukázala na luxusní život Sorokinové, k němuž patřilo značkové víno a soukromá letadla. „Všechno to byl jeden velký podvod,“ řekla.

Lítost jen nad oblečením

Podle prokuratury Sorokinová okradla lidi o 275 tisíc dolarů (6,3 milionu korun). Vyvolávala v bohatých důvěru tím, že sama předstírala, že je dědičkou impéria o hodnotě 67 milionů dolarů. Zanechávala za sebou neplacené účty v hotelech i letoviscích. Za dovolenou v paláci v marockém Marrákeši po ní zůstalo nezaplacených 62 tisíc dolarů.

K vynesení rozsudku dorazila v černých šatech a botách, s brýlemi s velkými černými obrubami. Prokurátoři poukázali na to, že i v této chvíli myslela na to, jak vypadá, což prý dokazuje, že nemá výčitky svědomí. „Plakala pouze jedinkrát, a to nad oblečením, které vyfasovala od vězeňské služby,“ prohlásila prokurátorka Catherine McCawová.

Sorokinová se narodila v Rusku v rodině řidiče. Když měla 16 let, přestěhovala se rodina do Německa. Po vynesení rozsudku řekla, že se chce omluvit za omyly, kterých se dopustila.

Prohlášení banky

Jako důkazní materiál se u soudu objevilo prohlášení banky, po níž Sorokinová chtěla půjčku na 22 milionů dolarů na svůj budoucí klub. Podařilo se jí od banky získat půjčku 100 tisíc dolarů, jež nikdy nesplatila. Z této sumy zaplatila 30 tisíc dolarů, jež dlužila za účet v newyorském luxusním hotelu 11 Howard.

Zprávy o Sorokinová se v dobách její „slávy“ objevovaly denně na instagramu, kde měla tisíce příznivců.

Případ sledoval i Úřad pro imigraci a cla (ICE). V prohlášení uvedl, že Sorokinová je německá občanka, která neměla povolení k prodlouženému pobytu v USA. Až si trest odpyká, chce úřad řešit její vyhoštění.

Producentka Shonda Rhimesová a filmařka Lena Dunhamová pracují odděleně na filmovém ztvárnění osudu Anny Delveyové. Ani tento zájem Kieselovou nedojal. Sorokinová prý při rozhovorech, jež se odehrály už ve věznici, nevykazovala známky žádné lítosti, ale starala se o to, kdo ji bude v připravovaném seriálu hrát. Fotografka Rachel Williamsová, která o Sorokinové napsala článek pro Vanity Fair a skandál odhalila, v červenci vydá knihu s titulem My Friend Anna.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme