Bankovní lupiči se po celodenním pronásledování vzdali

Téměř 24 hodin pronásledovali policisté tří států bankovní lupiče, kteří v úterý večer vyloupili banku v německém Wrestedtu a s rukojmími prchli přes celé Polsko až na Ukrajinu. Tam v podvečer drama šťastně skončilo: zločinci propustili poslední zadržovanou ženu a poté se dobrovolně vzdali ukrajinské policii.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

lupiči na útěku | Foto: Česká televize

Lupiči byli zadrženi speciální jednotkou u benzínové stanice poblíž ukrajinského města Rovno. Předcházelo tomu vyjednávání, které vedl šéf tamní policie. Podařilo se mu lupiče přesvědčit, aby se vzdali. Jak píše internetová stránka ukrajinské agentury Forum, jsou už pachatelé, osvobozená rukojmí i ukradené peníze na cestě do Kyjeva. Agentura RIA-Novosti uvedla, že jeden z nich má být občanem Ruska, další kurdské národnosti. Podle agentury Interfax jde o obyvatele východní Evropy - Ukrajince anebo Moldavany.

Lupiči se v úterý večer ve spořitelně v severoněmeckém Wrestedtu zmocnili 200 000 eur a prchali vozem s dvěma pracovnicemi banky, které zajali jako rukojmí. Projeli Berlín, kde natankovali benzín, a v noci si vynutili vstup na území Polska. Krátce směřovali dokonce k české hranici, avšak nakonec se vydali směrem na Varšavu. Zpovzdálí je sledovalo vozidlo polské a německé policie a polský vrtulník. Pronásledování lupičů poté převzali od svých polských kolegů ukrajinští policisté. Lupičům v přejezdu polsko-ukrajinské hranice nikdo nebránil.

Zatím se neví, jaké jsou muži národnosti. Polská policie uvedla dopoledne pouze tolik, že pachatelé nejsou Poláci. Podle polského Rádia Zet pochází jeden z nich z jižní části bývalého Sovětského svazu.

Ukrajinská policie plánovala zasáhnout, až budou lupiči doplňovat benzín. Jejich auto sledovalo pět vozidel ukrajinské policie. Němečtí i polští policisté se nesnažili prchající zadržet, ale soustředili se na zajištění bezpečnosti rukojmí.

Jedné z unesených žen se podařilo utéct během zastávky lupičů u benzínové stanice poblíž obce Piaski ve východním Polsku. Zřejmě využila toho, že ji lupiči poslali natankovat, aby nemuseli sami vystupovat z vozu. V jejich moci tak zůstala jen druhá zaměstnankyně přepadené banky.

Markéta Kaclová, Petr Voldán, Marika Táborská, David Šťáhlavský Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme