‚Chování mrchožroutů.‘ Soud poslal do vězení zloděje, kteří ukradli z Bataclanu dílo umělce Banksyho

Soud v Paříži poslal do vězení zloděje, kteří před třemi lety ukradli z hudebního klubu Bataclan dílo světoznámého umělce Banksyho. Tribunál uložil osmi pachatelům tresty do dvou let vězení nepodmíněně.

Paříž Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Graffiti připisovanému streetartovému umělci Banksymu na dveřích pařížského klubu Bataclan

Graffiti připisovanému streetartovému umělci Banksymu na dveřích pařížského klubu Bataclan | Foto: Apaydin Alain | Zdroj: Reuters

Zlodějům stačilo osm minut, aby ukradli obraz truchlící dívky zahalené závojem, který Banksy namaloval na protipožární dveře hudebního klubu Bataclan. Na dveře, kterými v listopadu roku 2015 prchali lidé před teroristy. Atentátníci tehdy v pařížském klubu zabili na 90 lidí.

Banksyho napůl skartovaný obraz se prodal za více než půl miliardy korun. Odhad překonal trojnásobně

Číst článek

„Krádež těchto dveří vyvolala velmi silné emoce a značně narušila veřejný pořádek,“ uvedla státní zástupkyně. Pachatelům podle ní nešlo o „znesvěcení“ památky obětí, ale o zisk.

Bylo to podle ní „chování mrchožroutů, lidí, kteří přicházejí krást cenné předměty, aniž by měli úctu k tomu, co mohou představovat“.

Policie objevila Banksyho obraz před dvěma lety na půdě farmy v Itálii. Tři odsouzení, kteří se ke krádeži přiznali, dostali tresty od jednoho do čtyř let vězení, z toho dva roky nepodmíněné.

Soud potrestal i 41letého objednavatele krádeže. Odsouzení si verdikt vyslechli jen pár kilometrů od místa, kde pokračuje soud se skupinou radikálů, která v Bataclanu vraždila. Verdikt v tomto procesu se očekává příští středu.

Populární Brit Banksy patří ve světě výtvarného umění ke stále více ceněným autorům, jeho identitu však nikdo nezná. Ví se o něm pouze to, že pochází z Bristolu a od konce 90. let minulého století žije v Londýně. Jméno si udělal svými často sociálně kritickými i kontroverzními díly, která se kromě Británie objevila například i na zdech ve Spojených státech nebo v palestinském Pásmu Gazy.

Martin Balucha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme