Centrum Banské Štiavnice zachvátil velký požár. Poškodil sedm historických budov včetně muzea

Na náměstí v centru Banské Štiavnice na středním Slovensku v sobotu dopoledne vypukl rozsáhlý požár, který poškodil sedm historických budov, než se situaci podařilo stabilizovat. Nyní hasiči ještě hasí střechu geologického muzea, uvedli úřadující slovenský premiér Eduard Heger a prezident Hasičského a záchranného sboru Pavol Mikulášek na tiskové konferenci na místě události.

Banská Štiavnica (Aktualizováno: 19:45 18. 3. 2023) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Požár v Banské Štiavnici zachvátil několik budov, na místě jsou hasiči i vojáci.

Požár v Banské Štiavnici zachvátil několik budov, na místě jsou hasiči i vojáci. | Foto: Ján Krošlák | Zdroj: TASR / Profimedia

„Mnohé střechy shořely, v některých (budovách) i celá poschodí,“ prohlásil předseda vlády. Nedošlo však k žádné újmě na zdraví ani ke ztrátám na životech.

Slovenská vláda schválila zaslání stíhaček MiG-29 na Ukrajinu. Bratislava dostane kompenzace od spojenců

Číst článek

Ve středoslovenské Banské Štiavnici hořelo několik budov v historickém centru. Požár vzplanul v domě, kde sídlí zážitková atrakce Banka lásky. Požár zachvátil část budov na Trojičném náměstí. 

„Požár se z Banky lásky rozšířil na okolní budovy, a dokonce i na druhou stranu náměstí,“ uvedla primátorka města Naděžda Babiaková.

Neznámá příčina

Mikulášek informoval, že hasiči likvidují lokální ohniska; předpokládá, že na místě budou minimálně do nedělního rána. „Experti začali zjišťovat možné příčiny požáru. Momentálně je předčasné o nich spekulovat,“ dodal podle serveru Pravda.sk.

„Přesná příčina požáru zatím známá není, pravděpodobně ale jde o zkrat elektrického vedení,“ doplnila policie.

Vláda podle premiéra udělá vše pro to, aby uvedla poškozené budovy do původního stavu. „Je to klenot našeho kulturního dědictví, přichází sem spousta turistů. Chceme, aby toto město z toho mohlo dále prosperovat,“ dodal Heger.

Muzeum v ohrožení

Podle policejní mluvčí Júlie Zeleňákové v budově, kde oheň začal, plameny zachvátily střechu. Ta se následně propadla do podkroví. Plameny také poškodily budovu známou jako Berggericht, kde se nachází mineralogická expozice, oznámilo slovenské ministerstvo životního prostředí.

V ohrožení se podle něj ocitly rovněž budovy Slovenského báňského muzea, které jeho zaměstnanci evakuují. Ministryně kultury Natálie Milanová dříve upozornila, že shořely střechy pěti národních kulturních památek.

Odsouzený založil požár ve věznici Mírov. Podle vězeňské služby zapálil lůžkoviny v cele

Číst článek

Hasicí práce komplikoval silný vítr. Prezidentka Zuzana Čaputová vyjádřila nesmírnou lítost, že ničivý požár zasáhl jedno z nekrásnějších míst na Slovensku, poděkovala hasičům a lidem, kteří pomáhají.

Pomoc Slovensku nabídl český ministr zahraničí Jan Lipavský. „Se slovenskou stranou jsme v kontaktu. Česko je připraveno okamžitě pomoci,“ napsal na twitteru.

Hasiči evakuují ohrožené osoby, ochlazují sousední budovy a vynášejí předměty z objektu, kde požár vznikl. Vojáci mají podle resortu obrany na starosti vynášení dokumentů z místního archivu a také objektů z muzea.

Ladislav Novák, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme