Barack Obama čelí kritice republikánů kvůli Guantánamu

Věznice na Guantánamu nemá místo v americkém právním řádu! Znovu to potvrdil americký prezident Obama s tím, že nezmění plán na její uzavření. Odpověděl tak na odmítavý postoj Kongresu. Vysloužil si ale tvrdou reakci republikánů.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Barack Obama | Foto: Tomáš Adamec

Bývalý republikánský viceprezident Dick Cheney v posledních týdnech vystupuje jako hlavní obhájce bezpečnostní politiky předchozí vlády. Kritizuje nejen plán zavřít Guantánamo, ale i nedávné rozhodnutí zveřejnit dokumenty CIA o drsných vyšetřovacích metodách, které mnozí označují jako mučení.

Barack Obama se podle něj chová nezodpovědně a zahaluje se přitom do hávu poctivce. A snaží se uzavřením Guantánama získat aplaus v Evropě. Ohrožuje přitom bezpečnost Ameriky.

Lídr republikánské menšiny v senátu Mitch McConnel přizvukuje "Květnatý projev jako z kampaně může být líbivý," říká s odkazem na Obamovu čtvrteční řeč. Ale Kongres chce znát přesný plán, co se stane s 240 lidmi zadrženými na Guantánamu a ten vláda podle něj nemá.

Darrel West z renomované Brookings Instijtution v rozhovoru pro agenturu Reuters vysvětluje: "V oblasti národní bezpečnosti působí republikáni důvěryhodněji. Pokud se má republikánská strana vrátit na výslunní přízně voličů, bude se snažit zabodovat právě zde. Vláda prezidenta Obamy se tak může připravit na další ostré výpady."

Milan Kopp, Vít Pohanka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme