Barack Obama je nejobdivovanějším Američanem

Nejobdivovanějším mužem v Americe je nastupující prezident Barack Obama. Takový je výsledek průzkumu renomovaného Gallupova institutu a listu USA Today. Publikuje se už padesát let každý rok touto dobou.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Barack Obama

Barack Obama | Foto: www.barackobama.com

Baracka Obamu obdivuje necelá třetina Američanů. To nepůsobí jako přesvědčivý údaj. Ale respondenti si mohou vybírat z mnoha jiných osobností, nejen politiků. Obdiv dotázaných se tak tříští a 32 procent je velmi dobrý výkon. Současný prezident George Bush skončil v průzkumu druhý s tím, že ho obdivuje jen asi 5 procent Američanů.

Popularita, o které svědčí průzkum opakovaný touto dobou vždy od roku 1948, netrvá obvykle dlouho. Ještě loni byl nejoblíbenějším mužem roku George Bush a bylo to po sedmé za sebou. V roce 2001, několik měsíců po teroristických útocích na Manhattan a Washington, ho za nejobdivuhodnějšího muže považovalo 37 procent spoluobčanů, o 6 procent víc než teď Baracka Obamu. Ale pak křivka obdivu George Bushe postupně klesala a klesala až na nynějších 5 procent.

Jenže nastupující prezident, podle časopisu Time osobnost roku, se u spoluobčanů těší nejen obdivu, ale - a to je možná důležitější - podpoře. Tři čtvrtiny z nich schvalují podle jiných průzkumů jeho dosavadní postup při přebírání moci. Velká část Američanů ho tedy přímo neobdivuje, ale souhlasí s tím, co říká. Tedy, co plánuje udělat, aby pomohl Americe ze současných ekonomických problémů.

Budoucí první muž USA Barck Obama je nyní když ne na vrcholu, tak ve velmi dobré pozici. Mnoho lidí si ve Spojených státech od jeho vlády slibuje polepšení svého hmotného postavení, někteří čekají vizi, která změní nejen zemi samotnou, ale aspoň zčásti také okolní svět. To je pro nastupujícího prezidenta lichotivá, ale ne právě příjemná startovací pozice. Jedním si ale může být jistý - třetina Američanů ho obdivuje a většina mu drží palce.

Přečtěte si také:
Nastupující americký prezident Obama vyznává pohyb

Vít Pohanka, Miroslav Panuška Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme