Barack Obama jmenoval další členy americké vlády

Nastupující prezident Spojených států amerických Barack Obama pokračuje v sestavování vládního týmu. Americkým ministrem energetiky bude nositel Nobelovy ceny, vědec Steven Chu. Koordinaci energetické politiky a ochrany životního prostředí bude mít na starosti Carol Brownerová, bývalá šéfka Agentury pro životní prostředí.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Barack Obama | Foto: www.barackobama.com

Steven Chu dostal Nobelovu cenu před 11 lety za fyziku. V poslední době se věnuje výzkumu alternativních zdrojů energie. Barack Obama mluvil při oznámení jeho nominace na ministra energetiky o potřebě vyvíjet nové formy energie a jejího využití. To by mělo snížit závislost ekonomiky Spojených států na dovozu ropy.

Carol Brownerová, která měla za prezidenta Clintona na starosti životní prostředí, má koordinovat vládní energetickou politiku s úsilím zastavit změny klimatu. Podle prvních reakcí potvrzují nově oznámená jména Obamova vládního týmu záměr nastupujícího prezidenta bojovat proti globálnímu oteplování.

Budoucím americkým ministrem obchodu byl už dřív nominovaný Bill Richardson, nynější guvernér Nového Mexika, který je hispánského původu. Manželka bývalého prezidenta Hillary Clintonová, původní soupeřka Baracka Obamy v boji o prezidentskou nominaci, pak bude americkou ministryní zahraničí.

Na ministerstvu obrany zůstane současný šéf Pentagonu Robert Gates, jmenovaný před dvěma lety dosluhujícím prezidentem Georgem Busem. Ministrem pro americké válečné veterány se stane Eric Shinseki, generál japonsko-amerického původu.

Guvernér státu Illinois obviněný z korupce čelí sesazení

Rod Blagojevich, guvernér amerického státu Illinois, bojuje o politické přežití. Čelí obviněním, že chtěl za peníze a osobní výhody určit nástupce Baracka Obamy v Senátu. Zákonodárci státu Illinois nyní souhlasili s vyšetřováním a otevřeli tak cestu ke guvernérovu odvolání.

Guvernér státu Illinois Rod Blagojevich | Foto: ČTK/AP

Blagojevich se stal v posledním týdnu symbolem zkorumpovaného politika. A to přesto, že byl zatím jen obviněný a ne odsouzený. V záznamech telefonických rozhovorů, které zveřejnili vyšetřovatelé, dával velmi vulgárně najevo, že za jmenování Obamova nástupce v Senátu čeká politické a osobní výhody a to americká média ani politici nemohou pominout.

I podle Baracka Obamy není v takové situaci představitelné, aby mohl Blagojevich normálně vykonávat svou funkci. Guvernér sám zatím všechny výzvy k odstoupení odmítá. Zákonodárci státu Illinois ale zahájili proces, který může v konečném důsledku k nedobrovolnému ukončení jeho kariéry vést.

Vít Pohanka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme