Barack Obama nabídl Kubě nový začátek ve vzájemných vztazích

Spojené státy chtějí nový začátek ve vztazích s komunistickou Kubou. Uvedl to prezident Barack Obama na summitu Organizace amerických států na ostrově Trinidad a Tobago.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Barack Obama | Foto: Tomáš Adamec

Baracka Obamu vítal na summitu Organizace amerických států bouřlivý potlesk. Prohlášení o novém začátku ve vztazích Washingtonu s Havanou představitelé latinsko-amerických zemí vítají.

Argentinská prezidentka Cristina Fernandezová vyzvala ke zrušení obchodního embarga, které Spojené státy vůči Kubě stále uplatňují. Šéf Bílého domu ale mluvil o tom, že se vzájemná důvěra musí nějakou dobu budovat.

Americký prezident by chtěl s kubánskou komunistickou vládou jednat o spolupráci v celé řadě oblastí. Ve svém úvodním projevu na summitu však Havaně zároveň vzkázal, že očekává vstřícné kroky také z její strany.

"Problematika drog, imigrace, lidských práv, svobody projevu a demokratických reforem - o tom všem bychom měli jednat. Ale aby bylo jasné: nemám zájem o žádné plané řeči. Věřím ovšem, že můžeme posunout vzájemné vztahy Kuby a Spojených států novým směrem."

Experti na vztahy v regionu citovaní v americkém tisku se zmiňují o povzbudivém vývoji v kubánsko-amerických vztazích. Varují ale před přílišným optimismem. Nečekají dramatické průlomy a upozorňují na nedůvěru, která mezi Kubou a Spojenými státy panuje.

Obama už v minulých dnech nařídil zrušit některá omezení pro cestování na Kubu a vyzval příslušné úřady, aby zvážily možnost obnovení přímých letů do komunistické země. Zrušení hospodářského embarga, které Spojené státy vůči Kubě uplatňují už skoro 50 let, ale nová administrativa neplánuje.

Postavení Kuby v regionu bude zřejmě jedním z nejdůležitějších témat třídenního jednání Organizace amerických států. Členství Havany pozastavil tento spolek v roce 1962 z iniciativy Washingtonu, řada amerických zemí v čele s Venezuelou ale požaduje přehodnocení tohoto kroku.

Související příspěvky:
Spojené státy usnadní cestování za příbuznými na Kubu
Česko chtělo zablokovat zrušení diplomatických sankcí vůči Kubě
Kuba má dál v čele Castra - ale už ne Fidela
Fidel Castro se vzdal postu kubánského prezidenta
Kubánský emigrant podezřívaný z atentátu před americký soud nepůjde
Osobnosti podpořily v Berlíně kubánskou opozici
Bush vyzval Kubánce, aby usilovali o demokratické změny

Marika Táborská, Vít Pohanka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme