Barack Obama navštívil federální věznici. Chce reformovat trestní systém v USA

Americký prezident Barack Obama se jako vůbec první sloužící prezident vydal do federální věznice. Jde o součást prezidentovy snahy o reformu trestního systému ve Spojených státech.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Barack Obama ve federální věznici El Reno v Oklahomě | Zdroj: Reuters

Obama dal najevo, že to bude jedna z jeho priorit v posledním roce a půl, kdy je ve funkci hlavy státu.

Promluvil k tisícovce vězňů v nápravném zařízení El Reno v Oklahomě. Základní osnovu toho, co chce podniknout, ale představil již před několika dny.

Přehrát

00:00 / 00:00

Barack Obama se snaží o reformu trestního systému v USA. Navštívil také oklahomskou federální věznici. Mluvila o tom washingtonská zpravodajka ČRo Lenka Kabrhelová

Řekl, že si je vědom toho, že uvězňování lidí, především Afroameričanů a dalších menšin za drobné nenásilné přestupky, trhá celé rodiny. Uvedl, že je odhodlán problémy napravit. Chce reformovat celý trestní systém tak, aby ve vězení ubylo lidí, kteří jsou v nich za nenásilné trestné činy, často spojené s držením drog.

Američtí politici většinou volají spíš po zpřísňování podmínek ve věznicích. Barack Obama tak jde proti proudu.

Chce také usnadňovat návrat vězňů do společnosti. A také měnit podmínky v samotných věznicích, které jsou přeplněné. Vězni jsou často obětmi znásilňování, bývají zavíráni i na samotku.

Zatím snahy o reformu narážely na nevoli zákonodárců v Kongresu. Teď se ale politické klima pozvolna mění. To, co bylo dříve nemyslitelné, se stává nyní součástí debaty na obou stranách politického spektra.

Prezident Obama chce spolupracovat na změnách ve vězeňství s politiky Republikánské i Demokratické strany, kteří došli k tomu, že za vysoké tresty pro pachatele nenásilných trestných činů platí Spojené státy vysokou cenu, finanční i morální.

Lenka Kabrhelová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme