Barack Obama nominoval ministra pro válečné veterány

Ministrem pro americké válečné veterány se stal Eric Shinseki, generál japonsko-amerického původu. Nastupující americký prezident Barack Obama označil za jeho hlavní úkol péči o desítky tisíc amerických vojáků, zraněných ve válkách v Iráku a v Afghánistánu.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ministr pro americké válečné veterány Eric Shinseki

Ministr pro americké válečné veterány Eric Shinseki | Zdroj: ČTK

Eric Shinseki se stal prvním čtyřhvězdičkovým generálem japonsko-amerického původu. Není proto bez významu, že si právě o tomto víkendu Američané připomněli výročí japonského útoku na Pearl Harbour, který přiměl Spojené státy ke vstupu do 2. světové války.

Generál Shinseki sloužil ve Vietnamu a v Bosně, a potom jako náčelník generálního štábu pozemních sil v letech 1999 až 2003. Po útoku na Irák se neshodl s tehdejším ministrem obrany Donaldem Rumsfeldem, když ho upozorňoval, že na stabilizaci bezpečnostní situace v zemi by byly potřeba stovky tisíc amerických vojáků. Za několik měsíců byl generál Shinseki z funkce odvolaný.

Ministr pro veterány má plnohodnotné místo v kabinetu. Ve Spojených státech amerických žije skoro 23 milionů válečných veteránů, z nichž mnozí se potýkají s psychickými, zdravotními a rodinnými problémy. Shinsekiho úřad proto není v žádném případě vedlejší nebo nedůležitý.

Budoucím americkým ministrem obchodu byl už dřív nominovaný Bill Richardson, nynější guvernér Nového Mexika, který je zase hispánského původu. Manželka bývalého prezidenta Hillary Clintonová, původní soupeřka Baracka Obamy v boji o prezidentskou nominaci, pak bude americkou ministryní zahraničí. Na ministerstvu obrany zůstane současný šéf Pentagonu Robert Gates, jmenovaný před dvěma lety dosluhujícím prezidentem Georgem Busem.

Miroslav Panuška Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme