Barack Obama ohlásil změnu pravidel boje proti terorismu

Americký prezident Barack Obama oznámil, že podepsal upravená pravidla pro použití síly proti teroristům. Protiteroristický boj má být nadále úsporný a cílený, za použití nejmodernějších technologií.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Barack Obama přednesl tradiční poselství o stavu Unie | Zdroj: Reuters

„Musíme se zaměřit na vedení bezbřehé globální války proti terorismu. Tento boj musíme vést pomocí přesných útoků, které zničí konkrétní teroristické buňky, které ohrožují Ameriku,“ uvedl prezident Obama na vysoké škole bezpečnosti ve Washingtonu.

Při projevu ho třikrát přerušila demonstrantka proti Guantánamu a bezpilotním letounům.

Američané nasazovali v posledních letech bezpilotní letouny hlavně proti Al Káidě a Talibanu v Pákistánu a Afghánistánu. Na první pohled velmi úspěšně. Obama ale připouští, že jejich nasazení přináší riziko civilních obětí.

Přehrát

00:00 / 00:00

O nové americké strategii boje proti terorismu mluvil ve Stalo se dnes na Radiožurnálu washingtonský zpravodaj ČRo Vít Pohanka

Obama se však osobně přihlásil k tomu, že každý útok bezpilotních letadel autorizoval. Dal nicméně najevo, že jeho vláda nebude nadále bezpilotní letouny používat tak intenzivně, jako dosud. Kromě etických důvodů k tomu Američany vedou i důvody právní.

Barack Obama také znovu potvrdil odhodlání zavřít Guantánamo, kde je v současnosti asi 166 vězňů. Stovka z nich drží hladovku.

Zhruba polovina vězňů by měla být propuštěna do jiných zemí. Obama ohlásil zrušení zákazu převážet vězně z věznice na americké základně Guantánamo do Jemenu.

Za pět let ve funkci se mu nicméně věznici uzavřít nepodařilo, i když s tím do úřadu nastupoval. Znemožnil mu to Kongres, který neuvolnil peníze, neumožnil převoz vězňů na americkou půdu a zde jejich soudy.

Uzavření věznice si však nepřejí ani dvě třetiny americké veřejnosti. Američané by chtěli, aby tam vězni zůstali.

Grafický profil k americkému bezpilotnímu programu | Foto: ČTK

Helena Šulcová, Vít Pohanka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme