Barack Obama poděkoval voličům i své rodině. Romneymu nabídl spolupráci

Svůj prezidentský mandát obhájil Barack Obama. Ve svém prvním projevu po znovuzvolení poděkoval voličům a zdůraznil, že to nejlepší ještě Spojené státy ještě čeká.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Barack Obama

Barack Obama | Zdroj: Reuters

Barack Obama stráví v Bílém domě další čtyři roky. Výsledky v jednotlivých státech byly velmi těsné, v přepočtu na volitele ale bylo vítězství Baracka Obamy poměrně výrazné. Vyzyvatel Mitt Romney svou porážku uznal.

Ve svém projevu mu Obama vzdal hold za úspěšnou volební kampaň. S Romneym se chce znovuzvolený prezident setkat a jednat s ním o tom, jak by společně mohli pomoci Spojeným státům.

"V příštích týdnech se plánuji sejít s guvernérem Romneym, abychom společně našli způsob, jak pomoci Americe. Věřím, že je jedno, odkud jsme, jak vypadáme, jakou máme barvu pleti nebo sexuální orientaci. Věřím, že dokážeme pracovat společně pro lepší budoucnost Spojených států. Děkuji, Ameriko, a bůh ti žehnej," řekl Obama a pokračoval:

Přehrát

00:00 / 00:00

Úvod projevu prezidenta Obamy vysílal Radiožurnál živě prostřednictvím televize CNN

"Dnes jste zvolili akci. Chcete, abchom se zaměřili na vaše pracovní místa, ne na naše. V příštích týdnech a měsících budu s politiky z obou stran pracovat na tom, abychom vyřešili problémy, které můžeme vyřešit jen společně: snížit rozpočet, reformovat daňový systém, upravit náš imigrační systém, zbavit se závislosti na zahraniční ropě."

Obama připomněl, že i spory jsou známkou svobody. „Neměli bychom zapomínat na to, že zatímco tady debatujeme, lidé ve vzdálených zemích nasazují své životy pro pouhou šanci se hádat. Navzdory veškerým našim sporům, většina z nás sdílí stejnou představu a americké budoucnosti. Všichni chceme, aby naše děti vyrůstaly v zemi s nejlepšími školami i učiteli.

V zemi, která je tradičně globálním lídrem v technologiích, objevech, inovacích. Všichni si přejeme, aby nežily v zemi oslabené dluhy a nerovností. Chceme dalším generacím předat zemi, která je bezpečná, respektovaná a obdivovaná. Národ, který je bráněný historicky nejsilnější a nejlepší armádou.“

Mitt Romney uznal svou volební porážku a poblahopřál Obamovi

Číst článek

Obama také mluvil o nutnosti pokračování ekonomické politiky, snižování zadlužení, snižování nezaměstnanosti a také prosazení a dokončení zdravotnické reformy.

Právě ekonomické otázky sehrály v jeho znovuzvolení klíčovou roli. Myslí si to i Brady Clough, americký konzultant žijící v Praze: „O jeho vítězství podle mě rozhodly tři faktory: Lidé nechtěli do neznámého. Ocenili, jak Obama zvládl superbouři Sandy. A pomohly mu i ekonomické ukazatele, které vyšly těsně před volbami, byly lepší, než se čekalo, a ukazovaly správným směrem."

Ekonomika však bude zřejmě i tím nejtěžším, co Obamu v jeho druhém volebním čeká. Hned zkraje nového funkčního období bude muset překonat úskalí zvané fiskální útes.

Přehrát

00:00 / 00:00

Hosty Ozvěn dne na Radiožurnálu byli Brady Clough, americký konzultant žijící v Praze, a spolupracovník Českého rozhlasu v USA Dušan Neumann

"Jeho filosofie je napumpovat do ekonomiky další peníze, které ale nemá a musí je natisknout. Před tím varují konzervativní ekonomové. Pokud se podaří nějak seškrtat vládní výdaje na rozumnou míru, aniž by se podstatně zvýšily daně pro většinu střední vrstvy, pak má šanci uspět," myslí si spolupracovník Českého rozhlasu v USA Dušan Neumann.

Pro prosazení svých cílů bude Obama potřebovat spolupráci s republikány. "Musí vidět, že je národ daleko víc rozdělen, už není prezident sjednotitel, ale naopak," upozorňuje Neumann. Rozdělen je však také Kongres. Senát je demokratický, Sněmovna reprezentantů republikánská. Obama tak bude muset republikány přesvědčit, aby s demokraty spolupracovali.

Brady Clough rozdělenost Ameriky tak dramaticky nevidí. "Myslím si, že situace zůstává stejná jako předtím. Hrálo se o nerozhodnuté voliče, to je nějakých 10 procent lidí. V naší zemi jsou ti, kteří Obamu nenávidí, a ti, kteří mu fandí. Například na sociálních sítích je spousta vzkazů, ať překonáme rozdělení země a lidé začnou spolupracovat. Není to jen věc u Obamy. Tento syndrom je v USA od konce 80. let, když měl v druhém volebním období problémy pan Reagan."

Spontánní radost i oficiální gratulace

Obamovo znovuzvolení slavili zejména mladí lidé, kteří se spontánně sešli například před Bílým domem ve Washingtonu i na Times Square v New Yorku.

Přehrát

00:00 / 00:00

Průběh voleb amerického prezidenta zhodnotili přímo z USA zpravodajové Vít Pohanka a Pavel Polák. Vyhlídky Obamy pak investiční bankéř Ondřej Jonáš

Baracku Obamovi také přicházejí první gratulace. Unijní prezident Herman Van Rompuy má z jeho znovuzvolení radost. Na Twitteru svému příteli Barackovi pogratuloval také britský premiér David Cameron.

Zatímco ruský prezident Vladimir Putin podle svého mluvčího poslal Baracku Obamovi blahopřejný telegram, premiér Dmitrij Meděvděv přispěchal s elektronickou gratulací skrze sociální síť Twitter.

Slovenský premiér Robert Fico americké volby příliš nekomentoval. Řekl jen, že respektuje rozhodnutí amerických voličů a že je mu Barack Obama ideově bližší než Mitt Romney. Slovenský prezident Ivan Gašparovič vidí v Obamovi záruku, že spolu Evropa a USA nepřestanou komunikovat.

Vřelejší byl rakouský kancléř Werner Faymann, který ocenil Obamovy kroky proti ekonomické krizi a vítězství demokratického kandidáta označil za jasný úspěch. Také rakouský prezident Heinz Fischer vidí v Obamovi lepší volbu pro Evropu.

Barack Obama - životopis | Foto: Český rozhlas

Milan Kopp, Vít Pohanka, Vojtěch Berger, Kateřina Kozmová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme