Barack Obama se distancuje od guvernéra obviněného z korupce

Barack Obama se distancuje od guvernéra státu Illinois obviněného z korupce. Rod Blagojevich odmítá rezignovat, ačkoli ho k tomu vyzývá mnoho politiků v čele s nastupujícím prezidentem i média. Podle vyšetřovatelů chtěl za peníze na vlastní kampaň a různé výhody prodat křeslo v Senátu, které se uvolnilo po zvolení Obamy hlavou státu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Guvernér státu Illinois Rod Blagojevich | Zdroj: ČTK

"Naše kancelář se nijak neúčastnila jednání nebo dohod o mém senátním křesle," ujišťuje Barack Obama. Nastupující prezident musí nyní v této souvislosti čelit otázkám novinářů.

Kdyby kdokoli z jeho štábu s guvernérem Blagojevichem o něčem takovém jednal, bylo by to podle Obamy jasné porušení všech zásad, které představovala jeho prezidentská kampaň slibující změnu v politice.

K odstoupení Roda Blagojeviche vyzývá mnoho dalších politiků, včetně jeho vlastního zástupce. Záznamy jeho telefonických rozhovorů, které zveřejnila FBI, pobouřily média i širokou veřejnost. Zejména skutečnost, že v nich dával jednoznačně najevo, že chce využít rozhodovací pravomoc o tom, kdo nahradí Baracka Obamu v Senátu, k osobnímu prospěchu.

Obamovi oponenti využívají aféry guvernéra Blagojeviche a zdůrazňují, že nastupující prezident pochází také ze státu Illinois, který má kvůli politickým skandálům velmi špatnou pověst.

Marika Táborská, Vít Pohanka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme